Syn.: Ceramia auricularis G. Don, Ceramia urceolaris D. Don, Erica auricularis Salisb., Erica lamellaris Salisb., Erica pentaphylla L., Erica urceolaris P. J. Bergius, Ericoides caffrum Kuntze
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica caffra
Rozšíření: Areál se táhne téměř celou provincií Western Cape v Jihoafrické republice, roste od horské skupiny Bokkeveld Montains a Kapského poloostrova na východ až k městu East London v provincii Eastern Cape a nepatrně přesahuje dokonce až do provincie KwaZulu-Natal.
Ekologie: Roste v křovinatých a travnatých porostech, často ve formaci fynbos. Klima v areálu se mění od převažujících srážek zimních na západě až po letní na východě. Kvete od v zimě a na jaře. Požáry překonává klíčením semen.
Popis: Bohatě metlovitě větvený keřík až keř, dorůstající až do výšky 1,5(–4) m; větve jsou přímé, krátce hustě chlupaté. Listy jsou uspořádány v trojčetných přeslenech, jsou odstálé až přitisklé, jehlicovité, hustě krátce brvité. Květenstvím jsou krátké četné hrozny na koncích postranních větviček; květní stopky jsou chlupaté; listeny pod květy jsou 3; květy jsou čtyřčetné; kališní lístky jsou narůžovělé, lysé, dosahující asi jen do 1/4 délky koruny; koruna je baňkovitá až vejcovitá, smetanově bílá až žlutavá, odstále chlupatá, na konci zúžená, 4 cípy jsou až rozestálé; tyčinek je 8, kratších než koruna, s přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, chlupatý, čnělka je přibližně stejně dlouhá jako koruna, někdy poněkud vyčnívá. Plod je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen do skupiny druhů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Erica caffra
Erica caffra
Erica caffra
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 13. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus, rezervace Fernkloof).