Syn.: Erica incomta Klotzsch ex Benth., Ericoides incomtum (Klotzsch ex Benth.) Kuntze
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica copiosa
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, roste v provinciích Western a Eastern Cape, na západ dosahuje na horský hřbet Langerberg Mountains, na východ až k městu East London.
Ekologie: Roste na keřnatých svazích, převážně na živinami chudém podkladu, vyskytuje se v území s převážně zimními srážkami a méně výrazným letním srážkovým propadem na východě květenné říše Capensis, směrem k východu se doba dešťů přesouvá spíše na letní měsíce. Kvete po celý rok. Patří k druhům citlivým vůči ohni; tyto druhy jsou však adaptovány na obnovu ze semen, která se nejsnadněji realizuje na vypálených plochách.
Erica copiosa
Popis: Metlovitý keřík, vysoký 0,3–1,2(–1,5) m; větve jsou hustě bíle chlupaté jednoduchými trichomy. Listy jsou uspořádány v trojčetných přeslenech, jsou přímo odstálé, poněkud šířeji jehlicovité, odstále chlupaté. Čtyřčetné květy tvoří bohaté latovité květenství; květní stopky jsou chlupaté; listeny pod květy jsou 3; kališní lístky jsou růžové, dlouze odstále chlupaté, dlouhé asi jako 1/2 koruny; koruna je krátce zvonkovitá, 3–5 mm dlouhá, růžová až nachová, lysá, 4 cípy směřují přímo; tyčinek je 8, kratších než koruna, s přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, chlupatý, čnělka skulovitou bliznou poněkud přesahují ústí koruny. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) patří mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Erica copiosaErica copiosa
Erica copiosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kranshoek).