Syn.: Erica droserifolia Tausch, Erica pellucida Andrews, Ericoides glandulosum (Thunb.) Kuntze
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica glandulosa
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice ve východní části květenné říše Capensis, mezi městem Mossel Bay v provincii Western Cape a městem Port Elizabeth v provincii Eastern Cape. V areálu jsou rozlišovány 4 poddruhy.
Ekologie: Stanovištěm jsou keřnaté svahy v nižších nadmořských výškách, zpravidla porostlé formací fynbos. Klima v areálu se mění od převažujících srážek zimních na západě až po víceméně celoroční na východě. Kvete po celý rok. Po ohni dobře regeneruje od báze kmínků.
Popis: Metlovitě větvený keřík až keř, dorůstající výšky 1,5 m; větve jsou přímé, žláznatě chlupaté. Listy jsou uspořádány v trojčetných přeslenech, jsou odstálé, jehlicovité, 5-7 mm dlouhé, žláznaté nebo i lysé, na rubu úzce žlábkovité. Čtyřčetné květy rostou na kratičkých postranních větvičkách; květní stopky jsou žláznatě chlupaté až lysé; listeny pod květy jsou 3; kališní lístky jsou narůžovělé, žláznaté, dosahují jen do 1/4 délky koruny; koruna je trubkovitá, zahnutá, 2–3 cm dlouhá, růžová až oranžová, často s tmavšími podélnými proužky, vzácně i bílá, krátce chlupatá až olysalá, 4 cípy směřují kupředu; tyčinek je 8, kratších než koruna, bez přívěsků; semeník je svrchní, 4pouzdrý, lysý, čnělka je přibližně stejně dlouhá jako koruna. Plod je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je klasifikován jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).
Erica glandulosaErica glandulosa
Erica glandulosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).