Syn.: Ericoides lehmannii (Klotzsch ex Benth.) Kuntze
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica lehmannii
Rozšíření: Lokální druh s dosti malým areálem v Jihoafrické republice v provincii Western Cape – roste pouze na hřebeni pohoří Outeniqua Mountains, přibližně v prostoru městeček George a Knysna.
Ekologie: Stanovištěm jsou horské hřbety na chudém nevýživném pískovcovém podkladu s porosty formace fynbos. Lokality jsou charakterizovány zimním maximem srážek a relativně suchým a horkým létem. Kvete od počátku zimy až do časného léta. Patří k druhům citlivým na oheň, který naopak podporuje klíčení.
Erica lehmannii
Popis: Přímý, bohatě větvený keřík, vysoký do 1 m; větve jsou víceméně přímé, hustě jemně bíle chlupaté. Listy tvoří trojčetné přesleny, jsou šikmo odstálé až přitisklé, krátce jehlicovité (vejčité), podvinuté, na líci a zejména na okrajích dlouze brvité. Květy jsou čtyřčetné, uspořádané v chudých svazečcích na koncích větví; květní stopky jsou chlupaté nebo lysé; listeny pod květem jsou 3; kališní lístky jsou vejčité, sněhově bílé, nápadně dlouze odstále chlupaté, dosahující přibližně do poloviny délky koruny; koruna je zvonkovitá až baňkovitá, sněhově bílá, lysá, na konci s 4 šikmo rozestálými cípy; tyčinek je 8, prašníky jsou hnědé, nápadně vyčnívající z ústí koruny a postrádají přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, lysý, čnělka je ještě delší než tyčinky, a tedy ční z ústí koruny. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Ve svém areálu patří k rozšířeným druhům, proto v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) figuruje mezi taxony vyžadujícími pozornost (LC – least concern).
Erica lehmannii
Erica lehmannii
Erica lehmannii
Fotografováno dne 17. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kapské Město, Knysna, vrchol hory Spitskop).