Syn.: Erica cephalotes Willd. ex Steud., Erica claviflora Salisb., Erica favosa Salisb., Erica sceptriformis Salisb., Erica sessiliflora Andrews, Erica spicata Thunb., Ericoides spicatum (Thunb.) Kuntze, Syringodea sceptriformis G. Don, Syringodea sessiliflora D. Don, Syringodea spicata G. Don
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica sessiliflora
Rozšíření: Jihoafrický vřesovec s širším areálem, vyskytuje se dosti široce v jižní části provincie Western Cape a zasahuje až k městečku Humansdorp v provincii Eastern Cape.
Ekologie: Roste v porostech formace fynbos na chudých pískovcích; klima v areálu se vyznačuje zimními dešti a horkým suchým létem, na východě areálu jsou však extrémy poněkud zmírněny. Kvete po celý rok. Požáry nepřežívá, ale na spáleništích dobře klíčí ze semen.
Erica sessiliflora
Popis: Spíše chudě větvený přímý keř vysoký 1–2 m; větve jsou lysé. Listy tvoří 4–6četné přesleny, jsou krátké, jehlicovité, víceméně vodorovně rozestálé, lysé nebo chlupaté. Květy jsou čtyřčetné, téměř přisedlé v paždí listů pod vrcholy větviček; květní stopky jsou lysé nebo chlupaté; listeny pod květem jsou tři; kališní lístky jsou kopisťovité, nazelenalé, lysé nebo chlupaté, zasahují sotva do 1/4 délky koruny; koruna je trubkovitá, 1,6–3 cm dlouhá, nápadně prohnutá, světle žlutozelená nebo i bělavá, lysá, na konci s 4 přímými cípy; tyčinek je 8, jsou kratší než koruna, s velmi drobnými přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, lysý, čnělka dosahuje do ústí koruny. Plodem je tobolka, vytrvávající více let na keřích ve zveličeném, často červeně zbarveném kalichu.
Ohrožení a ochrana: Patří k běžnějším a rozšířeným druhům, proto je v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) ve skupině taxonů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Erica sessilifloraErica sessiliflora
Erica sessiliflora
Erica sessiliflora
Erica sessiliflora
Fotografováno dne 17. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus, rezervace Fernkloof).