ERIGERON SPECIOSUS (Lindl.) DC. – turan ozdobný / turica ozdobná

Syn.: Erigeron conspicuus Rydb., Erigeron eucephaloides Greene, Erigeron leiophyllus Greene, Erigeron leucotrichus Rydb., Erigeron macranthus Nutt., Erigeron salicinus Rydb., Erigeron subtrinervis subsp. conspicuus (Rydb.) Cronquist, Erigeron villosulus Greene, Stenactis speciosa Lindl.
Česká jména: turan ozdobný (Slavík et Štěpánková 2004)
Slovenská jména: turica ozdobná (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Erigeron speciosus

Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, areál se táhne Skalistými horami od Britské Kolumbie a Alberty přes Montanu, Utah, Colorado a Arizonu až do severního Mexika. V Evropě se pěstuje jako okrasná trvalka v zahradách, z kultury je doložen i u nás, zplaňuje však jen zřídka.

Ekologie: Roste v prérii, ve světlých borových lesích a jejich lemech, na půdách suchých nebo vlhkých, kamenitých i jílovitých, v nadmořských výškách od 900 až do 3400 m. Kvete od června do října.

Erigeron speciosus

Popis: Vytrvalá bylina, 30–80 cm vysoká. Lodyha je přímá, hranatá, lysá nebo jemně chlupatá. Přízemní listy jsou řapíkaté, obkopinaté až kopisťovité, 30–80 cm dlouhé a 4–18 mm široké, celokrajné, lysé nebo chlupaté až žláznatě chlupaté, někdy i brvité; lodyžní listy jsou přisedlé až objímavé, vejčité až kopinaté. Úborů je 4–20; zákrovní listeny ve 2–3 řadách, lysé nebo chlupaté; jazykovitých květů je 75–150, liguly jsou namodralé, vzácněji i bílé, jen 1 mm široké, trubkovité květy jsou žluté. Plodem je nažka, asi 2 mm dlouhá, řídce chlupatá, s bílým chmýrem.

Využití: Původní Američané používali tuto rostlinu ve své medicíně.

Erigeron speciosus
Erigeron speciosusErigeron speciosus
Erigeron speciosus

Fotografováno dne 22. 7. 2015 (Kanada, Alberta, Millarville).