ERIOGONUM ANDROSACEUM Benth.

Syn.: Eriogonum flavum var. androsaceum (Benth.) M. E. Jones, Eriogonum flavum subsp. androsaceum (Benth.) S. Stokes
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Eriogonum androsaceum
Rozšíření: Endemit nevelkého území na kanadsko-americké hranici v oblasti Skalistých hor, vyskytuje se v jižní Albertě, Britské Kolumbii a na severozápadě Montany.
Ekologie: Roste nad horní hranici lesa, na skalnatých a kamenitých svazích, na alpínských loukách, ve vyšších polohách vstupuje i do světlých jehličnatých lesů, v pásmu od 1700 až do 2500 m n. m. Kvete v červenci a srpnu.
Eriogonum androsaceum
Popis: Vytrvalá bylina až nízký polokeř vytvářející poduškovité porosty až 50 cm široké, s lodyhami vystoupavými až přímými, chlupatými, na bázi dřevnatými. Listy jsou přízemní, někdy v růžici, řapíkaté, úzce eliptické až kopisťovité, 1–2 cm dlouhé a 0,2–0,5 cm široké, celokrajné, podvinuté, na líci řídce chlupaté, spíše zelené, na rubu šedě plstnaté. Květenství je terminální, hlávkaté, na bezlistých plstnatých stopkách; listenů je 5–7, jsou podobné listům, kopinaté, až 1 cm dlouhé; květy jsou 3,5–6,5 mm dlouhé, 6četné, světle žluté, později růžové až načervenalé; tyčinek je 9, jsou 4–5 mm dlouhé. Plodem je nažka, 4–6 mm dlouhá, hnědá.
Ohrožení a ochrana: V Britské Kolumbii ohrožený.
Využití: Původní americké kmeny používaly tuto rostlinu k léčbě artritidy a syfilis.
Eriogonum androsaceum
Eriogonum androsaceum
Eriogonum androsaceum
Eriogonum androsaceum
Fotografováno dne 25. 7. 2015 (Kanada, Alberta, Blackrock Mountain).