Syn.: Eriogonum aureum M. E. Jones, Eriogonum fruticosum A. Nelson, Eriogonum fruticosum var. ambiguum (M. E. Jones) A. Nelson, Eriogonum fruticosum var. glutinosum A. Nelson, Eriogonum microthecum subsp. aureum (M. E. Jones) S. Stokes
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Eriogonum corymbosum var. aureum
Rozšíření: Severoamerický druh Eriogonum corymbosum je značně variabilní, složený z navzájem se překrývajících forem. V jeho areálu (západní Colorado, Wyoming, severozápadní New Mexico, Arizona, Nevada a Utah) se rozlišuje 8 variet, lišících se tvarem listů, oděním větviček květenství a barvou květů. Varieta Eriogonum corymbosum var. aureum se vyskytuje pouze na malém území v jihozápadním Utahu v okrese Washington.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích, v křovinách a jalovcových lesích, v nadmořské výšce 1000–1100 m. Kvete v srpnu až říjnu.
Eriogonum corymbosum var. aureum
Popis: Polokeř nebo keř, dorůstá výšky 20–60(–80) cm a šířky 30–80(–120) cm. Listy jsou střídavé, řapíky 0,5–0,8 cm dlouhé, čepele obvykle eliptické, 2–4 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, hustě plstnaté naspodu, obvykle lysé a sytě zelené svrchu, se zvlněným okrajem. Květenství je vrcholičnaté, větvičky lysé nebo téměř lysé, zákrovy s 5 cípy mají průměr i délku 1–2 mm, květy mají průměr 1,5–2,5 mm, okvětní lístky jsou žluté, světle žluté, vzácně téměř bílé, lysé, u báze srostlé;, tyčinky jsou vyčnělé, asi 4 mm dlouhé; nitky typicky proximálně srstnaté. Plodem jsou hnědé nažky, 2–3 mm dlouhé, lysé.
Poznámka: Předpokládá se, že varieta Eriogonum corymbosum var. aureum je pravděpodobně výsledkem dřívější introgrese s příbuzným druhem, žlutě kvetoucí vytrvalou bylinou Eriogonum thompsoniae.
Eriogonum corymbosum var. aureum
Eriogonum corymbosum var. aureum
Eriogonum corymbosum var. aureum
Fotografováno dne 4. 9. 2014 (USA, Utah, NP Zion).