Syn.: Eriogonum clutei Rydb., Eriogonum deflexum var. insigne (S. Watson) M. E. Jones, Eriogonum deflexum subsp. insigne (S. Watson) S. Stokes, Eriogonum deflexum var. rectum Reveal, Eriogonum deflexum f. stenopetala H. Gross, Eriogonum deflexum var. turbinatum (Small) Reveal, Eriogonum insigne S. Watson, Eriogonum turbinatum Small
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Eriogonum deflexum
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na jihozápadě USA (jižní Kalifornie, Arizona, Nevada, Utah a jihozápad státu New Mexico), přesahuje i na severozápad Mexika.
Ekologie: Roste na rozličných stanovištích, především v pouštních křovinách, ale i v řídkých lesích s převahou jalovce a borovice, v borových lesích, až po subalpínské lesy. V místech, kde je hojný, se může stát i plevelem.
Eriogonum deflexum
Popis: Jednoletá bylina variabilního vzrůstu, může být plazivá až přímá, v podobě malých přízemních rostlinek 5–10 cm vysokých až po 1–2 m vysoké řídké nebo husté křoviny. Lodyhy jsou bohatě větvené, tenké, lysé, namodralé, šedavé nebo nahnědlé, kvetoucí stonky jsou přímé, plné, někdy duté, 3–30(–40) cm dlouhé. Listy jsou bazální, řapíky 1–7 cm dlouhé, obvykle pokryté chomáčky bílých vlnatých chloupků; čepele srdčité až ledvinité nebo téměř okrouhlé, 1–2,5(–4) cm dlouhé, hustě bíle plstnaté na rubu, s vlnatými chomáčky nebo téměř lysé na líci, celokrajné. Květenství je vrcholičnaté, volné. Květy jsou přisedlé nebo na stopkách 0,1–1,5 cm dlouhých, zákrovy 1,5–2,5 mm dlouhé, s 5 cípy. Jednotlivé květy jsou 1–3 mm široké, okvětní lístky dimorfní, vnější podlouhlé nebo srdčité až vejčité, vnitřní kopinaté až úzce vejčité, bílé až růžové, se zelenými až načervenalými středovými žilkami; postupně tmavnou. Tyčinky jsou připojené, 1–1,5 mm dlouhé; nitky lysé nebo řídce odstále srstnaté. Plody jsou hnědé nažky, 2–3 mm dlouhé, lysé.
Poznámka: Rozlišují se čtyři variety (Eriogonum deflexum var. baratum, E. d. var. deflexum a E. d. var. nevadense), liší se tvarem zákrovu, okvětních lístků a plnými nebo dutými lodyhami.
Eriogonum deflexum
Eriogonum deflexum
Eriogonum deflexum
Eriogonum deflexum
Fotografováno dne 25. 8. 2014 (USA, Nevada, Hoover Dam).