Syn.: Eriogonum cordatum Torr. ex Benth., Eriogonum glaucum Small, Eriogonum inflatum var. deflatum I. M. Johnst., Eriogonum trichopes subsp. cordatum (Torr. ex Benth.) S. Stokes, Eriogonum trichopes subsp. glaucum (Small) S. Stokes
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Eriogonum inflatum
Rozšíření: Roste v Severní Americe, madreanský endemit. Vyskytuje se na jihozápadě USA (Arizona, jih Kalifornie a Nevady, východ a jih Utahu, západ Colorada, severozápad Nového Mexika) a v severním Mexiku (Baja California a Sonora).
Ekologie: Druh je běžnou součástí vegetačních společenstev suchých písčitých a štěrkových stanovišť, roste na planinách a mírných svazích nižších hor, v nadmořské výšce 30–2000 m, v Sonorské poušti, v travnatých, pelyňkových nebo křovinatých porostech, ve světlých lesích s převahou borovice a jalovce. Kvete od března do července, také sporadicky na podzim po dešti.
Eriogonum inflatum
Popis: Vytrvalá bylina dorůstající výšky 0,1–1(–1,5) m. V prvním roce vyroste bazální růžice listů, řapíky jsou 2–6 cm dlouhé, chlupaté; čepele podlouhle vejčité, podlouhlé, okrouhlé nebo ledvinité, 1–2,5 × 1–2 cm velké, krátce chlupaté, na okrajích občas zvlněné. Ve druhém roce vyrůstá ze středu růžice bohatě větvený bezlistý stonek. Pod větvením je stonek rozšířený a dutý, největší rozšíření je v horní části hlavního stonku; pod jinými uzly je rozšíření menší. Koncové větévky jsou tenké a jemné. Květenství je latnaté, listeny jsou 3, šupinovité, stopky vzpřímené, 0,5–2 cm dlouhé. Zákrovy asi 2 mm dlouhé, s 5 cípy, okvětní lístky úzce vejčité až vejčité, žluté se zelenými nebo načervenalými žilkami, vně hustě chlupaté s hrubými zahnutými chlupy; tyčinky vyniklé. Plody jsou hnědé nažky, lysé, asi 2 mm dlouhé.
Využití: Původní Američané jedli mladé listy a stonky syrové nebo vařené. Duté stonky byly používány jako trubičky na pití.
Poznámky: Pokusy prokázaly, že rozšířené dutiny ve stoncích vznikají hromaděním CO2 vzniklého při fotosyntéze. Některé druhy vos kladou do dutin ve stoncích vajíčka, ta jsou zde chráněna před predátory. Jeden druh vosy, která žije kolem Joshua Tree National Park, ještě vyplňuje dno dutého stonku zrnky písku a teprve na něj pak naklade svá vajíčka.
Eriogonum inflatum
Eriogonum inflatum
Eriogonum inflatum
Eriogonum inflatum
Eriogonum inflatum
Fotografováno dne 5. 9. 2014 (USA, Kalifornie, NP Joshua Tree).