Česká jména: eriogonum (Mareček 1996)
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Eriogonum pyrolifolium
Rozšíření: Druh severozápadu USA, areál okrajově zasahuje i do nejjižnější části kanadské Britské Kolumbie, k jihu pak směřuje přes státy Washington a Oregon až do severní Kalifornie, k východu proniká přes Idaho až do západní Montany. V areálu jsou rozlišovány dvě variety, nominátní s listy oboustranně lysými a Eriogonum pyrolifolium var. coryphaeum s listy na rubu plstnatými. Avšak dokonce i Flora Severní Ameriky (eFloras.org) považuje tento znak za taxonomicky pochybný, v jediné populaci lze totiž najít rostliny, pro které platí obě charakteristiky. Pokud bychom tedy měli uvedené rozlišení přesto akceptovat, pak naše snímky zachycují E. p. var. coryphaeum.
Ekologie: Roste na písčitých a kamenitých svazích a hřebenech, na horských a subalpínských loukách i v pelyňkových křovinách, v horských lesích a lesních lemech, nominátní varieta je údajně častější na stanovištích vulkanických, var. coryphaeum spíše na nevulkanických, a to v nadmořských výškách od (800–)1600 až do 3300 m. Kvete od července do září.
Eriogonum pyrolifolium
Popis: Vytrvalá bylina s poduškovitým habitem a květonosnou lodyhou poléhavou, vystoupavou až přímou, 3–18 cm dlouhou, lysou nebo chlupatou. Přízemní listy vyrůstají v rozvolněných růžicích, řapíky jsou 1–4 cm dlouhé, plstnaté, čepele jsou eliptické až vejčité, 1–2,5(–4) cm dlouhé a 0,8–2 cm široké, celokrajné, oboustranně lysé nebo lysé jen na líci a na rubu plstnaté. Květenství připomíná okolík, je 1–3(–5) cm dlouhé, podepřené 2 bylinnými listeny, které jsou 0,4–2 cm dlouhé; „zákrovní“ listeny se 4–5 zuby jsou zvonkovité, 4–6 mm dlouhé, lysé nebo chlupaté; květy dosahují průměru 4–6 mm, okvětní lístky jsou obvejčité, bílé až růžové, tyčinky jsou vyniklé, 4–8 mm dlouhé. Plodem je hnědá nažka, 4–5 mm dlouhá.
Eriogonum pyrolifolium
Eriogonum pyrolifolium
Eriogonum pyrolifolium
Eriogonum pyrolifolium
Eriogonum pyrolifolium
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 27. 8. 2017 (USA, Oregon, Crater Lake National Park).