ERODIUM CEDRORUM Schott – pumpava / bocianik

Syn.: Erodium kotschyanum Boiss.
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité

Erodium cedrorum

Rozšíření: Horský druh, vázaný na malé území v pohoří Taurus v jižní Anatolii v Turecku. V areálu jsou navíc rozlišovány 2 poddruhy; kromě nominátního (na snímcích) je to ještě Erodium cedrorum subsp. salmoneum, které se odlišuje oddálenými bazálními úkrojky listů a užšími korunními lístky stejně dlouhými jako kalich.

Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité vápencové svahy v nadmořských výškách 1000–2500 m, nejčastěji roste na poněkud zastíněných místech.

Erodium cedrorum

Popis: Dvoudomá vytrvalá bylina 7–15 cm vysoká, na vrcholu oddenku se tvoří většinou několik volných listových růžic. Listy jsou v obrysu podlouhlé až vejčité, 3–20 cm dlouhé, zpeřené, úkrojky jsou vroubkované až peřenosečné, přitiskle šedavě chlupaté a s krátkými žlázkami. Lodyha je vystoupavá, s přitisklými chloupky a odstálými žlázkami, nese chudý okolík; kališní lístky jsou volné, 5–6 mm dlouhé, žláznatě chlupaté, s vrcholovou osinkou 1–2,8 mm dlouhou; korunní lístky jsou volné, široce obvejčité, asi 1,5krát delší než kalich, růžové; tyčinek je 10; plodolisty jsou nedokonale srostlé. Plod se rozpadá na 5 merikarpií se zobánkem 4–6(–7) cm dlouhým.

Erodium cedrorum
Erodium cedrorum

Fotografovala Eva Rencová, dne 10. 5. 2010 (Turecko, pohoří Ala Dağlar).