ERYSIMUM LINARIIFOLIUM Tausch – trýzel / horčičník

Syn.: Erysimum cattaroense H. Lindb.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Erysimum linariifolium

Rozšíření: Roste v horách navazujících na dalmatské pobřeží v Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře a Albánii, na jih zasahuje na řecké ostrovy Kerkyra a Lefkada, do vnitrozemí až do Srbska a Kosova.

Ekologie: Stanovištěm jsou křovinatá macchie, úhory a pastviny na vápencovém podkladu, vystupuje do nadmořské výšky 900 m.

Erysimum linariifolium

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina až polokeřík, obvykle se sterilními výhony, dorůstá výšky až 40 cm; stonky jsou přímé nebo vystoupavé, na bázi dřevnaté. Listy jsou střídavé, přízemní tvoří sterilní růžici a jsou úzce obkopinaté, 2–5 cm dlouhé a 0,8–3,2 mm široké, na bázi zúžené do řapíku, s 2–4(–6) páry nevýrazných zoubků; střední a horní lodyžní listy jsou přisedlé, čárkovité, 1,8–4 cm dlouhé a 1–5 mm široké, téměř celokrajné, převážně s dvouramennými, vzácně i tříramennými chlupy. Květenství je obvykle jednoduché, hroznovité, s 5–15(–25) květy; květní stopky jsou 1,5–2(–3) mm dlouhé, za plodu se prodlužují; kališní lístky jsou kopinaté, 7–8 mm dlouhé; korunní lístky jsou 1,3–1,6 cm dlouhé a 4–6 mm široké, žluté, nehetnaté; tyčinek je 6; blizna je hlavatá. Šešule jsou 5–8 cm dlouhé a 1–1,3 mm široké, zaobleně čtyřhranné, s přitisklými dvouramennými chlupy.

Poznámka: Synonymum tohoto druhu odkazuje na italské jméno Kotoru (Cattaro), odtud pocházejí naše obrázky.

Erysimum linariifolium
Erysimum linariifolium
Erysimum linariifolium

Fotografováno dne 15. 5. 2016 (Černá Hora, Kotor).