Syn.: Espeletia grandiflora var. hartwegiana (Sch. Bip. ex Cuatrec.) Benoist
Česká jména: klejovka (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Espeletia hartwegiana
Rozšíření: Vyskytuje se v severní části jihoamerických And, jedná se o endemit kolumbijského pohoří Cordillera Central. Druh je morfologicky poměrně variabilní, v uvedeném areálu bylo popsáno několik infraspecifických taxonů.
Ekologie: Charakteristický druh středokolumbijského subpárama a párama, doprovází křovinatou vegetaci na vysokohorských svazích a stráních.
Espeletia hartwegiana
Popis: Statná rostlina dosahující výšky 1–4 m. Listy jsou nahloučeny v horní části přímého kmene, který je často pokryt zbytky starých listů. Listy jsou krátce řapíkaté nebo přisedlé, eliptické, 20–30(–38) cm dlouhé a 2,5–5(–9) cm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté, stříbřitě nebo i nažloutle plstnaté. Úbory jsou poměrně velké, dosahují 2,5–5 cm v průměru, vyrůstají v latnatém květenství, které je obvykle kratší nebo i zhruba stejně dlouhé jako listy; zákrovní listeny jsou vejčité, hustě chlupaté až plstnaté; jazykovitých květů bývá 36–90, jejich liguly jsou úzké, žluté, trubkovitých květů může být až 200, jsou žluté. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: Červená kniha Kolumbie (2005) klasifikuje tento druh z hlediska ohrožení jako méně dotčený (LC).
Espeletia hartwegiana
Espeletia hartwegiana
Espeletia hartwegiana
Fotografoval Mário Duchoň, dne 14. 2. 2014 (Kolumbie, okolí sopky Nevado del Ruiz).