Syn.: Aster elegans var. engelmannii D. C. Eaton, Aster engelmannii (D. C. Eaton) A.Gray
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Eucephalus engelmannii
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na západě Kanady (jihozápadní Alberta, jižní Britská Kolumbie) a na západě USA (Colorado, Idaho, jihozápadní Montana, Oregon, Washington, Wyoming, Nevada, Utah).
Ekologie: Roste ve světlých podhorských a horských jehličnatých lesích a loukách, v nadmořské výšce 500–3000 m. Kvete v červenci až srpnu.
Popis: Vytrvalá bylina dorůstající výšky 50–120(–150) cm. Lodyhy jsou vystoupavé až přímé, větvené v horní části, na povrchu lysé nebo chlupaté, chlupy bez žlázek nebo žláznaté. Listy jsou střídavé, přisedlé, eliptické až vejčitě kopinaté, 5–10 cm dlouhé a 1,5–3,5 cm široké, ve střední části lodyhy jsou největší, ve spodní části menší; na povrchu jsou listy lysé, s vyznačenou žilnatinou, na rubu někdy chlupaté. Úbory jsou uspořádané v hroznovitém nebo chocholičnatém květenství. Zákrovy jsou válcovité, o průměru 7–10 mm, zákrovní listeny ve 4–6 řadách jsou nestejné, vnější čárkovité, vnitřní až vejčitě kopinaté, špičaté až zašpičatělé, na okrajích a špičce často načervenalé. Jazykovitých květů je 8–13, ligula až 2 cm dlouhá, bílá až růžová nebo světle fialová, která časem bledne, terčové květy jsou trubkovité, žluté. Nažky jsou obvykle chlupaté, s chmýrem.
Eucephalus engelmannii
Eucephalus engelmannii
Eucephalus engelmannii
Eucephalus engelmannii
Fotografováno dne 1. 9. 2014 (USA, Wyoming, NP Yellowstone).