Syn.: Aster engelmannii var. ledophyllus A. Gray, Aster ledophyllus (A. Gray) A. Gray
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Eucephalus ledophyllus
Rozšíření: Druh severozápadu USA, vyskytuje se ve státech Washington, Oregon a na severu Kalifornie. V areálu se rozlišují dvě variety, na severu areálu nominátní varieta, na jihu (od středního Oregonu po Kalifornii) potom varieta Eucephalus ledophyllus var. covillei (většinou s méně než 8 jazykovitými květy).
Ekologie: Roste na horských loukách, v lemech a na světlinách jehličnatých lesů, v nadmořských výškách od 400 až do 2500 m. Kvete od července do září.
Eucephalus ledophyllus
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhu přímou, 20–80 cm dlouhou, chlupatou či žláznatě chlupatou. Listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté až podlouhlé, 2,5–7 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, na líci lysé nebo řídce chlupaté, na rubu lysé, chlupaté nebo až hustě plstnaté, někdy i žláznatě chlupaté. Úbory vyrůstají po 3–20 v chocholičnatém květenství; zákrov je válcovitý, 7–11 mm dlouhý, se zákrovními listeny ve 3–5 řadách, listeny jsou kopinaté, nestejné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, chlupaté nebo i žláznaté, na okraji většinou červeně naběhlé; jazykovitých květů je 5–21, liguly jsou modravé až purpurové, trubkovité květy jsou žluté. Plodem je nažka s chmýrem.
Poznámka: K rodu Eucephalus je v současnosti započítáváno asi 10 akceptovaných druhů, všechny se vyskytují v západní části Severní Ameriky.
Eucephalus ledophyllus
Eucephalus ledophyllus
Eucephalus ledophyllus
Eucephalus ledophyllus
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. 8. 2017 (USA, Oregon, Mount Hood National Forest).