EUGENIA BUXIFOLIA Lam.

Syn.: Eugenia coriacea F. Dietr., nom. illeg., Eugenia heteromorpha Cordem., Jossinia buxifolia (Lam.) DC., Myrtus borbonica Spreng., nom. illeg., Myrtus buxifolia (Lam.) Poir.
Česká jména: martej (Presl 1846)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Eugenia buxifolia
Rozšíření: Endemit ostrova Réunion.
Ekologie: Charakteristický druh spíše sušších, sklerofylních typů lesní vegetace ve středních a vyšších polohách ostrova, převážně na závětrné, tj. od přicházejících monzunů odvrácené straně. Vystupuje až do nadmořských výšek kolem 1800 m.
Eugenia buxifolia
Popis: Stálezelený, bohatě větvený keř nebo stromek, dorůstající výšky 3–3,5, výjimečně až 10 m; větve jsou tenké, oblé, světle hnědé. Listy jsou velmi krátce řapíkaté, mladé jsou úzce kopinaté, dospělé listy jsou eliptické, vejčité až téměř okrouhlé, 3–4 cm dlouhé a 2–3 cm široké, kožovité, velmi tlusté, tmavozelené, lesklé, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu tupé. Květy vyrůstají po 1–2 na koncích větví, jsou čtyřčetné, mají zvonkovitou češuli, zakončenou polokruhovitými kališními cípy, korunní lístky jsou okrouhlé, bílé; tyčinek je mnoho, růžových, většinou nepřesahují délkou korunní lístky; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty. Plody jsou kulovité bobule o průměru 1–2 cm, zakončené vytrvalým kalichem.
Eugenia buxifolia
Eugenia buxifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17. 9. 2008 (Réunion, Cirque de Cilaos, Bras Sec).