EUPHORBIA ANTIQUORUM L. – pryšec / mliečnik

Syn.: Euphorbia arborescens Roxb., nom illeg., Euphorbia mayuranathanii Croizat, Tithymalus antiquorus (L.) Moench
Česká jména: pryšec stařinný (Presl 1846)
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Euphorbia antiquorum

Rozšíření: Areál se táhne zřejmě od Srí Lanky a Indie přes Bangladéš, Barmu a Thajsko do Vietnamu, Malajsie, zřejmě je původní i v Indonésii a na Filipínách. Původní rozšíření je ovlivněno dávným pěstováním. V dalších zemích je zplanělý, tak např. v Pákistánu a jižní Číně.

Ekologie: Součást tropické vegetace v monzunových oblastech, ovlivněných delším výrazným obdobím sucha; je citlivý na poklesy teplot pod 10 °C. Často roste v živých plotech a v remízcích v kulturní krajině. Vystupuje do nadmořských výšek kolem 800 m.

Euphorbia antiquorum

Popis: Sukulentní keř nebo stromek, obvykle s nápadným svícnovým větvením, dorůstá výšky 3–5(–20) m; stonky jsou 5–7 cm tlusté, zelené, s 3(–4) křídlovitými, 1–2 cm širokými, nepravidelně vykrajovanými žebry nesoucími trojúhelníkovité trny. Listy vyrůstají střídavě, ve shlucích na vrcholu lodyhy, záhy opadávají; palisty představují 2–5 mm dlouhé trny; řapík je velmi krátký; čepel je obvejčitá až obkopinatá, 2–5 cm dlouhá a 1–2 cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu zaokrouhlená. Jednotlivá cyathia se tvoří pod vrcholy větví, jsou žlutozelená až růžová; listeny jsou asi 3 mm dlouhé; nektariových žlázek je 5; 3 čnělky jsou volné. Tobolky jsou stopkaté, stlačeně trojboce kulovité, 8–10 mm v průměru; semena jsou téměř kulovitá, žlutohnědá.

Ohrožení a ochrana: Tento druh pryšce je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.

Využití: Latex je jedovatý, zejména jsou na něj citlivé ryby, na pokožce vyvolává překrvení (zřejmě proto se používal i jako afrodisiakum). Rostlina je odedávna součástí lidového léčitelství, využívá ji i ájurvédská medicína. Používá se jako antibiotikum, při bolestech zubů, revmatismu, při nervových onemocněních i v případech rakoviny.

Poznámka: Tento pryšec je typovým druhem rodu Euphorbia.

Euphorbia antiquorum
Euphorbia antiquorumEuphorbia antiquorum
Euphorbia antiquorum
Euphorbia antiquorum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 29. a 31. 3. 2017 (Barma, Pagan).