Syn.: Euphorbia barbellata Engelm., Euphorbia graminifolia Michx., Euphorbia havanensis Willd. ex Boiss., Euphorbia heterophylla var. barbellata (Engelm.) Holz., Euphorbia heterophylla var. cyathophora (Murr.) Griseb., Euphorbia heterophylla var. graminifolia (Michx.) Engelm., Poinsettia barbellata Small, Poinsettia cyathophora (Murr.) Klotzsch et Garcke, Poinsettia cyathophora var. graminifolia (Michx.) Mohlenbrock, Poinsettia graminifolia (Michx.) Millsp., Poinsettia havanensis (Willd. ex Boiss.) Small
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Euphorbia cyathophora
Rozšíření: Druh pochází z tropické Ameriky (východ a jih USA až severní část Jižní Ameriky), rozšířen do většiny tropických i subtropických zemí, v Jižní Americe například jeho druhotné rozšíření sahá až do Chile a severní Argentiny. Pantropický plevel, někdy pěstovaný jako okrasný.
Ekologie: Roste na suchých narušených půdách vystavených slunci, v nižších nadmořských výškách, často hojný v pobřežních oblastech. Na pasekách, kolem cest, plevel na plantážích, ve starých sadech.
Euphorbia cyathophora
Popis: Jednoletá lysá bylina, dorůstá až 70 cm výšky. Celá rostlina při poranění roní jedovatou mléčnou tekutinu. Lodyhy přímé, listy střídavé, na vrcholu lodyhy vstřícné, 4–15 cm dlouhé, 0,1–4 cm široké. Čepel má velmi proměnlivý tvar, od čárkovitého, kopinatého po obvejčitý, je krátce zašpičatělá, s klínovitou bází, okraje hladké až hrubě pilovité, většinou vytvarované do 2–4 velkých laloků, v přízemní růžici jsou listy často jen jednoduše vejčité. Zbarvení listů je tmavě zelené, horní listy obklopující květy jasně červené alespoň na bázi. Cyathia v hustých vrcholících, žlutozelená, žlázky dvoupyské, zploštělé, tobolky hladké, segmentované, průměr asi 4 mm, semena tmavě hnědá.
Záměny: Často zaměňován za blízce příbuzný druh Euphorbia heterophylla, který ale nemá nikdy červené zbarvení na listech.
Euphorbia cyathophoraEuphorbia cyathophora
Euphorbia cyathophora
Euphorbia cyathophora
Fotografováno dne 26. 4. 2011 (Vietnam, Danang, Mramorové hory).