EUPHORBIA PUNICEA Sw. – pryšec / mliečnik

Syn.: Adenorima punicea (Sw.) Raf., Euphorbia troyana Urb., Euphorbiodendron puniceum (Sw.) Millsp., Euphorbiodendron troyanum (Urb.) Millsp., Poinsettia punicea (Sw.) Klotzsch et Garcke, Tithymalus puniceus (Sw.) Haw.
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Euphorbia punicea

Rozšíření: Druh pochází z Jamajky, je zdomácnělý i na jiných ostrovech Karibiku.

Ekologie: V zemi původu roste v suchých skalnatých oblastech na vápencových půdách. Jedná se o druh krátkého dne, kvetení vyvolává snížení délky osvitu na podzim.

Popis: Stálezelený keř nebo malý strom, obvykle dorůstající výšky 3–4 m; nejstarší exempláře v přírodě mohou dosáhnout až 8 m. Všechny části rostliny při poranění roní latexovou tekutinu. Stonky jsou sukulentní, přímé, větvené, s výraznými jizvami po opadaných listech. Listy jsou nahloučeny v horní části stonků, jsou podlouhlé, kožovité, tmavě zelené barvy. Květenství je terminální, cyathia jsou tvořena nazelenalým semeníkem se srostlými čnělkami a třemi bliznami, samčími květy s tyčinkami, zvonkovitým zákrovem lemovaným žlutými nektariovými žlázkami, na bázi se dvěma listeny jasně červené barvy v odstínech od karmínové až šarlatové po růžově oranžovou. Plody jsou vejčité tobolky obsahující vejčitá semena, ve zralosti vystřelované na velkou vzdálenost.

Využití: Druh je vysazován v zahradách a parcích v tropických a subtropických zemích, lze jej pěstovat i v mírném pásmu v místech, kde teploty klesají do blízkosti 0 °C jen výjimečně. Pěstuje se i jako kontejnerová rostlina. Latexová šťáva z rostliny se v lidovém léčitelství používá k léčbě bradavic.

Ohrožení a ochrana: Je uveden v Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), která upravuje obchod s rostlinami pocházejícími z přírody, aby se zabránilo vyhynutí ve volné přírodě.

Euphorbia punicea
Euphorbia punicea
Euphorbia punicea

Fotografováno dne 15. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Oahu, Koko Crater Garden).