Syn.: Euphorbia bupleuroides Diels, nom. illeg., Euphorbia himalayensis (Klotzsch) Boiss., Euphorbia mairei H. Lév., Euphorbia megistopoda Diels, Euphorbia riae Pax et K. Hoffm., Euphorbia shetoensis Pax et K. Hoffm., Tithymalus himalayensis Klotzsch, Tithymalus riae (Pax et K. Hoffm.) Soják, Tithymalus shetoensis (Pax et K. Hoffm.) Soják, Tithymalus stracheyi (Boiss.) Hurus. et Yu. Tanaka
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Euphorbia stracheyi
Rozšíření: Druh Himálaje a Tibetské náhorní plošiny, vyskytuje se v oblasti od severoindických států Himáčalpradéš a Uttarákhand přes Nepál, Bhútán a východní Tibet až po jih čínské provincie Kan-su a severní Jün-nan.
Ekologie: Roste na horských kamenitých svazích a plošinách, na alpínských holích a skalách, v křovinách i řídkých horských lesích, v nadmořských výškách od 1000 až do 4900 m. Kvete od května do srpna.
Euphorbia stracheyi
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, 5–30(–80) cm vysoká, často červeně naběhlá. Lodyha je poléhavá, vystoupavá či přímá, její podzemní část je většinou štíhlá, jednoduchá, nad zemí však často chudě větvená, nejprve červená, později nažloutlá nebo žlutozelená, lysá nebo jemně chlupatá, také se sterilními výhony. Listy jsou střídavé, přisedlé, bazální jen šupinovité, ostatní čárkovité až obvejčité, 8–27 mm dlouhé a 4–9 mm široké, na bázi zaokrouhlené nebo klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo skoro špičaté, lysé nebo na okraji brvité. Cyathia vykvétají ve vrcholových lichookolících s (3–)5(–8) větvemi; listeny jsou listům podobné, často jsou purpurově naběhlé, někdy hnědožluté; cyathium je přisedlé, žlázky jsou ledvinité až okrouhlé, světle hnědé, jemně chlupaté. Plodem je vejcovitá tobolka, 5–6 mm dlouhá, lysá.
Využití: Oddenek rostliny je používán v tradiční medicíně.
Poznámka: Druh se vyznačuje poměrně značnou variabilitou, ve velehorských zónách se můžeme setkat často s rostlinami jen malými, nanejvýše 20 cm vysokými, na níže položených náhorních plošinách však dosahují výšky až 80 cm.
Euphorbia stracheyi
Euphorbia stracheyi
Fotografovala Věra Svobodová, dne 2. 5. 2016 (Čína, Tibet, okolí kláštera Gandän).