Syn.: Pedilanthus tithymaloides (L.) Poit., Tithymalus tithymaloides (L.) Croizat
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Euphorbia tithymaloides
Rozšíření: Pochází z rozsáhlého území amerického kontinentu: Mexiko, Karibik, Střední Amerika (Belize, Kostarika, Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Panama), sever a západ Jižní Ameriky (Guyana, Surinam, Venezuela, Brazílie – Amazônia, Caatinga, Kolumbie, Ekvádor, Peru), je pěstovaný v dalších tropických zemích, někdy zplaňuje (v Indii a tropické Africe).
Ekologie: Druh suchých tropických lesů, většinou roste v nadmořských výškách od blízkosti pobřeží po 480 m. Může růst v různých půdních typech, ale nejlépe prospívá v půdách písčitých, dobře odvodněných a bohatých na živiny. Kvete v prosinci až červnu. Je opylován kolibříky.
Popis: Vzpřímený sukulentní polokeř, dorůstá 1,8–2,4 m výšky; vyšší a objemnější rostliny narůstají v méně suchých podmínkách. Celá rostlina při poranění roní latexovou tekutinu. Lodyhy jsou tlusté, v mládí pýřité, později lysé, při opadnutí listů slouží jako orgán zajišťující fotosyntézu. Listy jsou dužnaté, přisedlé, s malými palisty, čepel vejčitá až kopinatá, 3,5–8 × 2,5–5 cm, na vrcholu zašpičatělá, celokrajná, často zvlněná, na líci i rubu v mládí pýřitá, později olysávající, zelená, některé variety s pestrým panašováním krémové nebo růžové. Květy jsou seskupeny v binárních vrcholících terminálních nebo axilárních v horní části lodyhy. Okázalé červené listeny obalují nenápadná drobná šarlatová cyathia, každý s několika samčími květy a jedním samičím. Listeny jsou nepravidelně zašpičatělého tvaru s dlouhou tenkou trubkou, tmavě až purpurově červené, dlouhé asi 1 cm. Samičí květ na lysé stopce až 8 mm, semeník je vřetenovitý, čnělky obvykle srostlé, blizny 3, samčí květy na štíhlé chlupaté stopce asi 4 mm dlouhé, prašníky jsou kulovité. Plodem je vejčitá tobolka, asi 9 mm široká.
Využití: Tento druh se pěstuje jako okrasný v tropických zahradách a parcích v mnoha kultivarech. Snáší podmínky v městské zástavbě kolem silnic a skládek, často se vysazuje jako živý plot. Některé variety jsou vhodné k pěstování i jako pokojové nebo kontejnerové rostliny. Latexová šťáva je toxická, dráždí kůži a způsobuje nevolnosti, ale obsahuje látky, které jsou také léčivé. V lidovém léčitelství se používá nálev z listů k léčbě astmatu, přetrvávajícího kašle, vředů v ústech a pohlavních nemocí. Kořen je silně dávivý a je účinný proti střevním červům. Latexová šťáva se používá zevně k léčbě pásového oparu, rakoviny kůže, bradavic, bodnutí hmyzem, bolesti zubů a uší.
Poznámka: Druh Euphorbia tithymaloides zahrnuje řadu poddruhů lišících se tvarem a zbarvením listů. Nejčastěji pěstovaný je E. tithymaloides subsp. smallii, který má listy panašované bíle nebo červeně.
Euphorbia tithymaloides
Euphorbia tithymaloides
Euphorbia tithymaloides
Euphorbia tithymaloides
Euphorbia tithymaloides
Fotografováno dne 12. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Kauai, Wailua).