Syn.: Euryops arabicus auct.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Euryops socotranus
Rozšíření: Zřejmě endemit ostrova Sokotra v Indickém oceánu. Blízce příbuzný Euryops arabicus roste v horách na Arabském poloostrově, na nedalekém africkém kontinentě se rovněž vyskytují podobné rostliny, jejich taxonomické postavení je ale nejisté.
Ekologie: Provází kamenité svahy v prostředí s průměrnými ročními teplotami 20–23 °C a ročním úhrnem srážek 500–1000 mm. Lokality leží v nadmořských výškách 500–1350 m. Rostliny nejsou spásány dobytkem.
socotranus
Popis: Kompaktní polokulovitý keřík, dorůstá výšky do 1 m; větvičky nesou jizvy po opadaných listech. Listy soustředěné na koncích větviček jsou střídavé, 5–6 cm dlouhé a 0,3–0,5 cm široké, lesklé, sytě zelené, na konci povětšinou rozeklané do 3 čárkovitých, kupředu směřujících úkrojků. Úbory jsou jednotlivé, vyrůstají na stopkách z paždí listů; zákrov je polokulovitý; paprsek tvoří 7–12 samičích květů s žlutou ligulou 4–8 mm dlouhou, květy terče jsou oboupohlavné, trubkovité, rovněž žluté. Nažky jsou 3–4 mm dlouhé, nesou chmýr tvořený jemnými bílými opadavými štětinkami.
Poznámka: Sokotranské rostliny jsou v současné literatuře vesměs označovány jako Euryops arabicus. Na populační úrovni se však zřetelně liší listy s trojklaným zakončením, také kompaktnějším vzrůstem. Další taxonomický výzkum je nezbytný.
Euryops socotranus
Euryops socotranus
Euryops socotranus
Euryops socotranus
Euryops socotranus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23. a 24. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra, pohoří Haghier).