EURYOPS VIRGINEUS (L. f.) DC.

Syn.: Euryops flabelliformis Cass., nom. illeg., Jacobaeastrum virgineum (L. f.) Kuntze, Othonna virginea L. f.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Euryops virgineus

Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde roste v provinciích Western a Eastern Cape, především podél pobřeží Indického oceánu od zálivu Still Bay po městečko Alexandria, také v pohoří Swartberg.

Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité pískovcové svahy, často v křovinách s vegetací s dominantními škumpami (Searsia). Přesahuje i do oblastí s letními dešti, ale zde je vázán na stanoviště, která v zimě nevysýchají. Vystupuje až do nadmořské výšky 1200(–1750) m. Rostliny jsou opylovány včelami; nažky nejsou uzpůsobeny na dálkové šíření, které zprostředkovávají jen silné vichry nebo hmyz.

Euryops virgineus

Popis: Přímo větvený keř, dorůstá výšky 0,4–3,5 m; větvičky jsou v horní polovině velmi hustě olistěné. Listy jsou střídavé, drobné, v obrysu obvejčité, 5–12 mm dlouhé a 2–7 mm široké, členěné na 3–5(–7) úzkých, kupředu směřujících úkrojků, některé horní listy jsou jen zubaté. Úbory vyrůstají jednotlivě na tenkých, 2,5–3,5 cm dlouhých stopkách na koncích větviček; zákrov je polokulovitý, 1–2řadý; všechny květy jsou žluté, jazykovité květy v počtu 5–7 jsou samičí, trubkovité jsou oboupohlavné, s 5 cípy. Plodem jsou zaobleně hranaté, žlutavé, lysé, lesklé nažky 1,8–2,5 mm dlouhé, na vrcholku s krátkým bílým opadavým chmýrem.

Euryops virgineus
Euryops virgineus
Euryops virgineus

Fotografováno ve dnech 18. a 19. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Plettenberg Bay a mezi městečky Knysna a De Vlught).