EUTHAMIA GRAMINIFOLIA (L.) Nutt. – zlatobýl trávolistý / zlatobyľ trávolistá

Syn.: Aster euthamia Kuntze, Aster graminifolius (L.) Kuntze, Chrysocoma graminifolia L., Chrysocoma virginiana hort. ex DC., Diplemium carolinianum Raf., Erigeron carolinianus L., Euthamia caroliniana (L.) Greene ex Porter et Britton, Euthamia fastigiata Bush, Euthamia floribunda Greene, Euthamia galetorum Greene, Euthamia hirtella Greene, Euthamia hirtipes (Fernald) Sieren, Euthamia media Greene, Euthamia microcephala (Nutt.) Greene, Euthamia microphylla Greene, Euthamia minor (Michx.) Greene, Euthamia nuttallii Greene, Euthamia remota Greene, Euthamia tenuifolia (Pursh) Nutt., Solidago galetorum (Greene) Friesner, Solidago graminifolia (L.) Salisb., Solidago lanceolata L., Solidago microcephala (Greene) Bush, Solidago minor (Michx.) Fernald, Solidago moseleyi Fernald, Solidago tenuifolia Pursh
Česká jména: celík trávolistý (Dostál 1950), zlatobýl trávolistý (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: zlatá byľ trávolistá (Dostál 1950), zlatobyľ trávolistá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Euthamia graminifolia
Rozšíření: Severoamerický druh s areálem pokrývajícím velkou část kontinentu. Chybí na Aljašce, v kanadském Nunavutu a na západě a jihozápadě USA. Byl zavlečen i do Evropy a Asie. V Česku je pěstován v zahradách a parcích, občas se může šířit i do volné krajiny (např. Kačina, Loučná u Litomyšle, Žebětín u Brna). Na rozdíl od amerických zlatobýlů z rodu Solidago zplaňuje většinou jen přechodně, není invazivní.
Ekologie: Roste na loukách a pastvinách, v prérii, podél vodních toků, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od července do září.
Euthamia graminifolia
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, 30–150 cm vysoká. Lodyha je přímá, obvykle v horní části větvená, lysá nebo jemně chlupatá. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité až úzce kopinaté, 40–130 mm dlouhé a 3–12 mm široké, směrem k vrcholu se zmenšují, celokrajné, s 3–5 žilkami, lysé nebo jemně chlupaté. Květenství je terminální, chocholičnaté, s 12–50 úbory; zákrovy jsou zvonkovité, 3–5 mm dlouhé, zákrovní listeny v několika řadách, vejčité až kopinaté, na vrcholech tupé, vnější zelené, vnitřní nažloutlé; jazykovité květy v počtu 15–25, liguly jsou drobné, jen nanejvýše 2,8 mm dlouhé, žluté; trubkovitých květů je 5–10, jsou asi 3 mm dlouhé, žluté. Plody jsou nažky s chmýrem.
Poznámka: Rod Euthamia zahrnuje 5 druhů, které se vyskytují v Severní Americe a Mexiku. Tradičně bývaly tyto druhy řazeny k rodu Solidago, knižní Květena ČR zařadila námi popisovaný druh k tomuto rodu rovněž. Molekulární analýza (2004) však potvrdila, že rod Euthamia tvoří odlišnou linii, spřízněnou spíše s rodem Gutierrezia.
Euthamia graminifoliaEuthamia graminifolia
Euthamia graminifolia
Fotografováno dne 10. srpna 2015 (Kanada, Alberta, Calgary, Griffith Woods Park).