FERNANDOA MADAGASCARIENSIS (Baker) A. H. Gentry

Syn.: Kigelia madagascariensis Baker, Kigelianthe grevei Baill., Kigelianthe hildebrandtii K. Schum., Kigelianthe madagascariensis (Baker) Sprague ex H. Perrier
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité
Fernandoa madagascariensis
Rozšíření: Endemit západního Madagaskaru, vyskytuje se především v jihozápadní části ostrova, proniká i do hor jihu centrálního Madagaskaru, ale zasahuje též až do regionu Boeny na severozápadě ostrova, byl zaznamenán v provinciích Fianarantsoa, Mahajanga a Toliara.
Ekologie: Roste v suchých lesích, křovinaté savaně i trnitém buši, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 900 m.
Fernandoa madagascariensis
Popis: Opadavý keř až menší strom, 2–6 m vysoký. Listy vyrůstají na konci větví, jsou řapíkaté, lichozpeřené, se 5–7 páry lístků, které jsou kopinaté, jemně chlupaté – v době květu jsou opadané. Květenství vyrůstá na konci větví, je vrcholičnaté, 6–10květé; kalich je zvonkovitý, lysý, jeho cípy jsou kratší než trubka; koruna je nálevkovitá, červená, uvnitř žláznatě chlupatá, laloky jsou nestejné, na vrcholu zaokrouhlené; tyčinky jsou 4, zahnuté, dosahují vrcholu koruny. Plodem je až 20 cm dlouhá válcovitá tobolka, semena jsou křídlatá.
Poznámka: Rod Fernandoa čítá asi 15 druhů, které se vyskytují v tropické kontinentální Africe, na Madagaskaru a v jihovýchodní Asii.
Fernandoa madagascariensis
Fernandoa madagascariensis
Fernandoa madagascariensis
Fernandoa madagascariensis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 5. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Toliara, Forêt de Kirindy).