FIBIGIA CLYPEATA (L.) Medik.

Syn.: Adyseton petalodes G. Don, Alyssum cheiranthifolium Willd., Alyssum clypeatum L., Alyssum petalodes DC., Draba clypeata (L.) Lam., Farsetia cheiranthifolia (Willd.) Desv., Farsetia clypeata (L.) R. Br., Farsetia obovata Boiss. et Kotschy, Farsetia rostrata Schenk, Fibigia obovata Boiss., nom. illeg., Fibigia rostrata (Schenk) Boiss.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité

Fibigia clypeata

Rozšíření: Areál druhu se táhne od Itálie, Tuniska a Řecka přes Turecko, Krym a Kavkaz až do Izraele a středního Íránu. Byl zavlečen i do západní části Mediteránu, na jih Francie, vzácně se objevuje i ve Španělsku.

Ekologie: Roste na skalách a kamenitých svazích, v suti, na starých zdech, ale i v lemech lesů a křovin, v nadmořských výškách od 900 až do 2000 m. Kvete od dubna do května.

Fibigia clypeata

Popis: Vytrvalá bylina, 15–75 cm vysoká. Lodyha je vystoupavá až přímá, jednoduchá, plstnatá. Bazální listy jsou řapíkaté, eliptické, obkopinaté až kopisťovité, až 10 cm dlouhé, plstnaté, lodyžní listy jsou početné, přisedlé, čárkovité až obkopinaté, k lodyze přitisklé nebo mírně odstálé, celokrajné či chobotnatě zubaté, plstnaté. Květenství je hroznovité, terminální, za plodu 10–20 cm dlouhé; květy jsou stopkaté, 4četné, kališní lístky jsou 4,5–7 mm dlouhé, korunní lístky jsou eliptické, 7–13 mm dlouhé, žluté. Plody jsou elipsoidní a zploštělé šešulky, dlouhé 14–28 a široké 9–13 mm, pokryté hvězdovitými chlupy.

Fibigia clypeata
Fibigia clypeata
Fibigia clypeata
Fibigia clypeata
Fibigia clypeata

Fotografovali Eva Rencová, od 30. 4. do 4. 5. 2015 (Řecko, severní Peloponés a pohoří Parnas), a Vít Grulich, dne 20. 6. 2019 (Severní Makedonie, NP Galičica, nad obcí Trpejca).