FICUS BENGHALENSIS L. – fíkovník bengálský / figovník

Syn.: Ficus banyana Oken, Ficus benghalensis var. krishnae (C. DC.) Corner, Ficus chauvieri G. Nicholson, Ficus cotoneifolia Vahl, Ficus cotonifolia Stokes, Ficus karet Baill., Ficus krishnae C. DC., Ficus lancifolia Moench, Ficus lasiophylla Link, Ficus procera Salisb., Ficus pubescens B. Heyne ex Roth, Ficus umbrosa Salisb., Perula benghalensis Raf., Urostigma benghalense (L.) Gasp., Urostigma crassirameum Miq., Urostigma procerum Miq., Urostigma pseudorubrum Miq., Urostigma rubescens Miq., Urostigma sundaicum Miq., Urostigma tjiela Miq.
Česká jména: smokvoň bengálská (Presl 1846), banyán (Valíček 1989), fíkovník, fikus (Mareček 1996)
Čeleď: Moraceae Link – morušovníkovité

Ficus benghalensis

Rozšíření: Druh je původem z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Sri Lanky. Široce pěstovaný v tropických oblastech světa.

Ekologie: Ve své domovině roste v monzunových a deštných lesích, v pásmu od mořského pobřeží až do výšky okolo 1000 m n. m. Snáší přísušek a mírný mráz. K opylení je nezbytná specializovaná vosa. Strom v mládí vyrůstá často jako epifyt na stromě jiného druhu, při růstu postupně hostitelskou rostlinu zcela pokryje. Vytváří vzdušné kořeny, které se spouští dolů, když dosáhnou půdy, zesílí a vytvoří další sloupovitý kmen, který podpírá stále se rozrůstající korunu. Jeden jedinec se tak může postupně rozrůst v hustou složitou síť kmenů a větví a může dosáhnout značného rozměru. Nejznámější exemplář, Thimmamma Marrimanu v indickém státu Ándhrapradéš, pokrývá asi 2 ha plochy.

Ficus benghalensis

Popis: Velký, rychle rostoucí stálezelený strom, dosahující výšky až 25 m, se široce rozloženou korunou a mnoha vzdušnými kořeny. Všechny části stromu obsahují bílý latex. Listy jsou střídavé, tuhé, kožovité, na vrcholu řapíku se dvěma žlázami. Čepele jsou vejčité až eliptické, se zaoblenou až srdčitou bází, celokrajné, 10–20 × 5–12,5 cm, se třemi hlavními žilkami vybíhajícími z báze. Mladé listy jsou ochmýřené na obou stranách, později na líci víceméně lysé a lesklé. Květy jsou skryté v kulovitém dužnatém útvaru (sykonium) vyrůstajícím v párech v paždí listů. Plodenství (fík) je kulovité, o průměru asi 2 cm, ve zralosti žluté až šarlatově červené.

Využití: Druh je často vysazován kolem cest v Indii, kde poskytuje stín poutníkům. Je široce pěstován v městských parcích a botanických zahradách tropických oblastí světa. Dřevo se používá pro výrobu nábytku a papíru. V tradiční medicíně je využíván k léčbě zažívacích a žlučníkových obtíží, vředů, růže, horečky, zánětů, hemoroidů, ženských a pohlavních chorob i malomocenství.
Ficus benghalensis je často vysazován kolem chrámů a je považován hinduisty za posvátný. Ještě více ceněný u hinduistů a buddhistů je fíkovník posvátný (Ficus religiosa), pod kterým prý Buddha dosáhl osvícení. Tento druh má modravě zelené, srdčité listy s dlouhými řapíky a s dlouze protaženou špičkou.

Poznámka: Ficus benghalensis je národním stromem Indie.

Ficus benghalensis
Ficus benghalensis
Ficus benghalensis
Ficus benghalensis

Fotografováno ve dnech 16. a 17. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Oahu, Honolulu).