FILAGO PYRAMIDATA L. – bělolist jehlancovitý / bielolist

Syn.: Filago germanica subsp. pyramidata (L.) Arcang., Filago germanica var. pyramidata (L.) Gaud., Filago germanica subsp. spathulata (C. Presl) Arcang., Filago spathulata C. Presl, Gifola pyramidata (L.) Dumort., Gifola spathulata Rchb. f., Gnaphalium pyramidatum (L.) Lam.
Česká jména: bělolist jehlancovitý (Slavík et Štěpánková 2004)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Filago pyramidata

Rozšíření: Druh západní a jižní Evropy, na sever zasahuje až do jižní Anglie, zemí Beneluxu a Německa, na jih a východ se areál táhne přes severní Afriku a Turecko až do Pákistánu. Byl údajně zavlečen i na západní pobřeží Severní Ameriky, v 19. století byl zřejmě nacházen i u nás.

Ekologie: Roste na loukách a pastvinách, úhorech, při okrajích polí a cest, nevyhýbá se stanovištím narušovaným lidskou činností. Kvete od března do července.

Filago pyramidata

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, (2–)5–30(–40) cm dlouhou, nahoře větvenou, šedobíle plstnatou. Listy jsou střídavé, přisedlé, podlouhlé až kopisťovité, 10–15 mm dlouhé, celokrajné, lehce zvlněné, plstnaté. Úbory jsou 3,5–6 mm dlouhé a 2–2,5 mm široké, výrazně pyramidálně 5úhlé, v hlávkách po 5–20, hlávky jsou 5–12 mm široké, většinou podepřené 3–5 listeny, které přesahují hlávku; zákrovní listeny jsou 2,5–4,5 mm dlouhé a 1–1,3 mm široké, po 4–6 v každé řadě, kýlnaté, slámově zbarvené se zelenou skvrnou, nejsou červeně naběhlé, vně měkce vlnité, s osinkou zahnutou, 1–1,5 mm dlouhou, žlutavou; samičích květů je (0–)5–7, oboupohlavných 4–7. Plodem je podlouhle vejcovitá nažka, 0,5–0,8 mm dlouhá, s chmýrem.

Filago pyramidata
Filago pyramidataFilago pyramidata
Filago pyramidata
Filago pyramidata

Fotografováno dne 21. 4. 2008 (Itálie, Gargano, okolí Vieste).