John Fothergill se narodil dne 8. března 1712 v Carr End v anglickém Yorkshiru, zemřel 26. prosince 1780 v Londýně. Britský lékař a přírodovědec.

Pocházel z kvakerské rodiny, byl dán do učení do lékárny, později studoval na univerzitě v Edinburgu, kde v roce 1736 získal titul doktor medicíny. Následovalo studium v nemocnici sv. Tomáše v Londýně. Po studiích navštívil kontinentální Evropu a v roce 1740 se usadil v Londýně jako lékař. Ve své profesi byl velmi obětavý, to se projevilo např. při epidemiích chřipky v letech 1775 a 1776, kdy prý navštívil denně až 60 pacientů. Jeho brožurka An Account of the Sore Throat attended with Ulcers (1748) obsahuje jeden z prvních popisů záškrtu v Anglii a byla přeložena do dalších jazyků.
Ve volném čase se zabýval studiem ulit a botanikou. V Uptonu (dnes West Ham Park, předměstí Londýna) založil 1762 botanickou zahradu, kde pěstoval především cizokrajné rostliny (zachoval se katalog z roku 1780). V roce 1763 byl zvolen za člena Royal Society. Podporoval cestovatele Sydney Parkinsona (cestoval v jižních mořích) a amerického botanika Williama Bartrama.

Na jeho počest pojmenoval Linné keř z jihovýchodu USA Fothergilla L., kuska, Hamamelidaceae; jeho jméno je použito např. u druhů Amaryllis fothergilli, Pelargonium fothergilli, Calceolaria fothergilli.
Fothergilla