Škola fotografování pro botaniky 1. – Pár slov úvodem

Botanická sezóna je v tom nejlepším, nastávají pravé fotografické žně! Pokud si však nejste při fotografování zcela jistí v kranflecích, pojďte se učit fotografovat s BOTANY.cz v tomto novém webovém seriálu! Digitální fotografie má v oblasti botaniky ohromné možnosti, dokáže kvalitně zdokumentovat rostliny, jejich stanoviště, ale přitom je neničí – fotograf nepotřebuje nic trhat.

Zároveň již jsou pryč doby, kdy člověk po pořízení snímku s napětím čekal, někdy několik týdnů, jak vlastně ta jeho fotka bude vypadat. Temné, černé (někdy spíše rudé) komory měly nádech tajemna a normální člověk byl odkázán na pracoviště firmy „Fotografie“ – někdy se sám divil, že ze 36 snímků je použitelných jen 10. Čas však mávnul kouzelným proutkem a máme tu věk digitální fotografie, někým zatracované, ale pro většinu národa přijímané s naprostým nadšením, neboť okamžitě dovoluje zkontrolovat snímek a konstatovat: „Co jsem to já vlastně vyfotil?!“

Díky rychlému vývoji kvalita fotografií pořízených digitálními fotoaparáty dosáhla kvalit klasických analogových fotoaparátů a v lecčem je i předčila. Ovšem nejvíce se digitální fotografie prosazuje díky své jednoduchosti a dostupnosti. Opravdu „slušný“ fotoaparát pořídíte za cenu i kolem 5 000 Kč, za levnou zrcadlovku zaplatíte zhruba 10 000 Kč. Počítač má snad již každá domácnost, takže kouzlo temných komor se přeneslo do našich pracoven, obýváků a dokonce i dětských pokojů.

Je to tak jednoduché. Udělám CVAK a koukám na display nebo na monitor, copak nám to ten automat udělal. Jenže pokud jsou podmínky jiné než standardní, výsledek nemusí dopadnout dobře. No a abychom na ten display nekoukali překvapeně pořád, rád bych v několika článcích přispěl drobnou radou, jak udělat záběr co nejlepší, abychom se nemuseli stydět jej ukázat.

Katka
Byl bych velmi nerad, aby tyto drobné rady byly brány jako nějaké dogma nebo kvalifikované návody. Mým cílem je podělit se o mé asi 12leté zkušenosti z oblasti digitální fotografie a jejího zpracování. Předem se tedy omlouvám profesionálům za „omyly“ plynoucí z praxe. Zároveň se také omlouvám lidem, kterým stačí nastavit makro režim nebo auto režim a udělat CVAK.