Digitální fotografie přinesla novou „mánii“ fotografování. Fotíme ráno, fotíme při obědě, selfie, snad při všech činnostech i nečinnostech. Je to dáno její dostupností, jelikož v každém mobilu je poměrně slušný fotoaparát pro fotku na display nebo na sociální sítě. Ale co se s těmito snímky stane za týden, měsíc, ba třeba několik let? Většinou upadnou do zapomenutí.

A proto zastávám názor Ondry Neffa, že fotografie se stává fotografií, až je na papíře. Díky současné záplavě kvalitních zrcadlovek, mirrorlesů, ale i kompaktů si každý může dovolit nechat vytisknout fotografii v dostatečné velikosti. Stačí mít dobré oko a být ve správnou dobu na správném místě, s připraveným foťákem. Pak už stačí jen trocha postprocesingu, úprav, aby výsledná fotografie odpovídala Vašim představám a Vašemu cítění zachyceného obrazu. A na závěr pak už jen fotografii „vyvolat“, neboli převést ty jedničky a nuly na papír či jiné tiskové médium.
Tuto činnost si můžete udělat doma na inkoustové tiskárně, samozřejmě, ale mohu Vám směle tvrdit, že náklady na vysoce kvalitní tisk budou daleko větší než v případě, že si necháte fotografii komerčně vytisknout na velkoformátovém stroji. O kvalitě a formátu vytištěné fotografie nemluvě.

Neříkám to bezhlavě, bez zkušeností v tomto oboru. Kromě fotografování se zabývám také velkoformátovým a produkčním tiskem. Prošel jsem dlouhou cestu od inkoustové tiskárny, přes kompatibilní kazety a věčné trable s barevností fotografie, zejména s černobílou fotografií, přes nesmělé pokusy s doplňováním inkoustů. To vše mě utvrdilo, že pokud chcete kvalitně vytištěnou fotografii, musíte mít k tomu kvalitní tiskárnu a odpovídající materiály, možnost laminace, adjustace a rámování.
Společně s fotografkou Ivanou Tačíkovou jsme připravili projekt www.tiskfotoobrazu.cz, ve kterém jsme zúročili zkušenosti z fotografování a z potřeby tisku fotografií. Tento web Vám on-line umožňuje zarámovat Vaši fotografii, přece jen rám je u dobré fotky třešničkou na dortu, vybrat si typ materiálu a finální úpravu fotografie a okamžitě vidíte kolik Vás to bude stát. Můžete vybírat mezi různými druhy materiálů, nejen podle požadované kvality, ale i podle peněz, které do tisku a zpracování chcete investovat.

Web funguje velmi jednoduše – návod najdete zde:
http://www.tiskfotoobrazu.cz/foto-obraz/vase-fotografie
1. Nahrajete Vaši fotografii
2. Zvolíte velikost fotografie
3. Zvolíte typ materiálu, laminaci a adjustaci
4. Vyberete si rámeček
A okamžitě uvidíte zarámovaný obraz na zvolené barvě pozadí a hlavně cenu.

Pro inspiraci můžete „zabloudit“ i do naší galerie obrázků.
http://www.tiskfotoobrazu.cz/galerie/

A pozor! Pokud napíšete do kolonky „Stát“ v objednávce – BOTANY – obdržíte ještě navíc slevu 10 % na již tak dobré ceny.
www.tiskfotoobrazu.cz