FRANGULA PURSHIANA (DC. ) A. Gray – krušina

Syn.: Rhamnus purshiana DC.
Čeleď: Rhamnaceae Juss. – řešetlákovité
Frangula purshiana
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od jihu kanadské Britské Kolumbie až po jižní Kalifornii, na východ zasahuje nejdále do západní Montany. V areálu jsou rozlišovány tři poddruhy.
Ekologie: Roste v jehličnatých a smíšených lesích, v lesních lemech, často v pobřežní křovinaté vegetaci, ale i v sušším chaparralu, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete od března do července.
Frangula purshiana
Popis: Morfologicky dosti variabilní opadavý či poloopadavý keř nebo strom dosahující výšky 1–12 m, s větvemi červenými nebo hnědými, šedými nebo zelenými, lysými nebo hustě chlupatými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až podlouhle obvejčité, (3,5–)5–15 cm dlouhé, na bázi zaokrouhlené až mělce srdčité, někdy i klínovité, celokrajné nebo nepravidelně zubaté či pilovité, na vrcholu obvykle tupé, po obou stranách listu lysé nebo řídce až hustě chlupaté, s 9–12 páry výrazných vedlejších žilek. Květentví je axilární, okoličnaté, stopkaté, 10–25květé; kališních lístků je 5, jsou žlutozelené, dužnaté; korunních lístků je rovněž obvykle 5, jsou nažloutlé. Peckovice jsou kulovité, v době zralosti černé, dosahují průměru 5–10 mm.
Využití: Borka této dřeviny se používá v tradiční medicíně, plody slouží zvířatům za potravu.
Poznámka: K rodu Frangula v současností náleží 34 akceptovaných druhů, které se vyskytují v Evropě, severní Africe, východní Asii a Americe.
Frangula purshiana
Frangula purshiana
Frangula purshiana
Frangula purshiana
Frangula purshiana
Frangula purshiana
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 8. 2017 (USA, Oregon, Jessie M. Honeyman Memorial State Park).