FRAXINUS ANGUSTIFOLIA Vahl – jasan úzkolistý / jaseň úzkolistý

Syn.: Fraxinus americana var. calabriensis Weston, Fraxinus calabrica Dippel, nom. inval., Fraxinus dentata Tausch, Fraxinus elongatifolia Sennen, Fraxinus excelsior subsp. angustifolia (Vahl) Wesm., Fraxinus excelsior var. angustifolia (Vahl) Fiori et Paol., Fraxinus excelsior subsp. parvifolia (Dum. Cours.) Arcang., Fraxinus excelsior var. parvifolia Dum. Cours., Fraxinus excelsior var. rostrata (Guss.) Wesm., Fraxinus excelsior subsp. rostrata (Guss.) Arcang., Fraxinus humilior Garsault, nom. inval., Fraxinus lentiscifolia Desf., Fraxinus mixta Bosc, Fraxinus obtusa Willk. et Lange, Fraxinus orientalis Colla, Fraxinus ornus var. parvifolia (Dum. Cours.) Ten., Fraxinus oxycarpa var. angustifolia (Vahl) Lingelsh., Fraxinus oxycarpa subsp. edentata Dippel, Fraxinus oxycarpa f. edentata (Dippel) Lingelsh., Fraxinus oxycarpa f. hartwegii Lingelsh., Fraxinus oxycarpa var. parvifolia (Boiss.) Wenzig, Fraxinus oxycarpa subsp. parvifolia (Boiss.) Yalt., Fraxinus oxycarpa var. petiolulata Karpati, Fraxinus oxycarpa var. rostrata (Guss.) Lingelsh., Fraxinus oxyphylla var. parvifolia (Dum. Cours.) Boiss., Fraxinus parviflora Ten., Fraxinus parvifolia Lam., nom. illeg., Fraxinus rostrata Guss., Fraxinus rotundifolia Mill., Fraxinus salicifolia Colla, Leptalix mixta (Bosc) Raf., Ornanthes parviflora (Ten.) Raf., Ornanthes rotundifolia (Mill.) Raf., Ornus mammifera Steud., nom. inval., Ornus rotundifolia (Mill.) Moench
Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovníkovité
Fraxinus angustifolia
Rozšíření: Areál se rozkládá především v jižní a jihovýchodní Evropě, nejdále na sever zasahuje na jižní Moravu. Také roste v severní Africe od Maroka po Tunisko a v Asii (Turecko, Sýrie a Írán). V areálu se rozlišuje několik poddruhů, u nás se vyskytuje pouze poddruh jasan úzkolistý podunajský (Fraxinus angustifolia subsp. danubialis).
V ČR je znám z Dyjskosvrateckého, Dolnomoravského a Hornomoravského úvalu, původní výskyt dosahuje zhruba po Olomouc. Na Slovensku roste především v Podunajské nížině.
Ekologie: Provází nížinné lužní lesy, pravidelná součást tvrdého luhu. Je dosti světlomilný, optimálně roste na živinami bohatších vlhkých písčitých půdách.
Fraxinus angustifolia
Popis: Opadavý strom s přímým kmenem, dorůstá výšky 20–35 m; borka je šedá, v mládí hladká, později síťovitá; koruna je řídká, s šedavými letorosty; pupeny jsou skořicově až tmavě hnědé. Listy jsou lichozpeřené, s 2–6 jařmy; lístky jsou kopinaté, 4–8 cm dlouhé a 1–2 cm široké, na stranách ve střední části s 2–3 zuby na 1 cm délky. Květenství jsou hrozny vyrůstající z postranních pupenů; květy jsou mnohomanželné, bezobalné; oboupohlavné květy nesou 2 tyčinky a dvoulaločnou bliznu, samčí mají 2(–3) tyčinky a pistillodium, samičí nesou 2 staminodia a pestík. Plody jsou křídlaté nažky 2,5–6 cm dlouhé; semenné pouzdro je obvykle delší než polovina nažky.
Záměny: Velmi podobný jasanu ztepilému (Fraxinus excelsior), od nějž nebyl dlouhou dobu vůbec rozlišován. Nejspolehlivěji se pozná podle květenství nebo plodenství, které tvoří hrozen, nikoli lata. Ostatní znaky mají spíše kvantitativní charakter.
Ohrožení a ochrana: Vzhledem k omezenému výskytu je v ČR v červeném seznamu F. a. subsp. danubialis hodnocen jako taxon vyžadující pozornost (C4a).
Využití: Hospodářsky významná dřevina s kvalitním, tvrdým a pružným dřevem, vhodným pro výrobu nábytku.
Fraxinus angustifoliaFraxinus angustifolia
Fraxinus angustifolia
Fraxinus angustifolia
Fraxinus angustifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17. 7. 2017 (Lanžhot).