FULIGO SEPTICA (L.) F. H. Wigg. – slizovka práškovitá / slizovka žĺtková

Syn.: Aethalium septicum (L.) Fr., Fuligo septica (L.) F. H. Wigg., Fuligo varians Sommerf., Mucor septicus L., Reticularia septica (L.) With. – pěnka žlutá, slizovka tříslová
Taxonomické zařazení (podle Index Fungorum): Protozoa – prvoci, Amoebozoa – měňavkovci, Myxogastria, Incertae sedis, Physarida
Čeleď: Physaraceae Chevall. – vápenatkovité

Fuligo septica

Fuligo septica

Rozšíření a ekologie: Tato hlenka je rozšířená celosvětově. Objevuje se hojně v květnu až říjnu, vždy po deštích na trouchnivějících pařezech, starém listí, na mechu, i na dolních částech živých rostlin, najdeme ji i v zahradách a parcích, například na mulčovací kůře.

Popis: Plodnice (aethalia) jsou ve tvaru nepravidelných hlenovitých polštářků se síťovaným povrchem, mají 2–20 cm v průměru, jsou vysoké 0,5–3 cm, široce přisedlé na blanitém hypothallu. Mají výraznou barvu citrónově nebo okrově žlutou až žlutozelenou. Za sucha nebo ve stáří se na povrchu vytvoří křehká pěnová vápenitá skořápka bělavé barvy, která kryje kapilicium s tmavě hnědofialovým výtrusným prachem. Výtrusy jsou jemně osténkaté, kulovité, 6–9 µm velké. Plasmodium je pěnovité, má žlutou barvu.

Záměny: Je prakticky nezaměnitelná. Varieta Fuligo septica var. flava má menší, hluboce zbrázděné plodnice.

Využití: Nekonzumuje se, i když je jedlá. Původní obyvatelé v některých částech Mexika ji pojídají upravenou podobně jako míchaná vejce.

Poznámka: V roce 1973 po mimořádně vlhkém jaru vyděsil obyvatele předměstí texaského Dallasu náhlý velký výskyt žluté slizovité hmoty na trávnících a tyčích telefonního vedení. V tisku se objevily i spekulace o invazi cizích forem života. Přivolaní hasiči ve snaze zničit hmotu postřikováním vysokotlakými hadicemi ještě přispívali k jejímu šíření. Nakonec ji ovšem místní mykolog střízlivě označil za Fuligo septica. Po několika dnech invaze ustala.

Fuligo septica
Fuligo septica

Fotografováno dne 11. 6. 2008 (Česko, Roztoky).