FUMANA THYMIFOLIA (L.) Spach – devaterka / devätorka

Syn.: Cistus thymifolius L., Fumana glutinosa (L.) Boiss., Fumana viscida Spach, Fumanopsis thymifolia (L.) Fourr., Helianthemum thymifolium (L.) Dum. Cours.
Čeleď: Cistaceae Juss. – cistovité

Fumana thymifolia

Rozšíření: Druh Středozemí, areál sahá od Portugalska po Izrael, zasahuje i na Krym.

Ekologie: Roste na suchých skalnatých stanovištích, na pevných písečných dunách, ve vegetační formaci garrigue a ve světlých lesích. Kvete od března do července.

Fumana thymifolia

Popis: Bohatě větvený keř, dorůstající 20–30 cm, větévky vzpřímené nebo vystoupavé. Listy většinou vstřícné, u báze s drobnými palisty, v paždí listů často vyrůstají krátké boční výhonky. Čepele jsou čárkovité, úzce kopinaté až úzce eliptické, 5–11 mm dlouhé a 0,5–1 mm široké, na vrcholu tupé nebo špičaté, s podvinutými okraji, lysé nebo žláznatě chlupaté. Květenstvím jsou 3–9květé hroznovité vrcholíky. Květy jsou stopkaté; kalich je složen z 5 lístků: dvou vnějších čárkovitě kopinatých a třech vejčitých, blanitých se zelenými žilkami; stopky a kališní lístky jsou žláznatě chlupaté. Korunu tvoří 5 volných žlutých lístků, tyčinky jsou četné. Plodem je suchá tobolka se 4–6 semeny.

Využití: Odvar z celé rostliny se používá jako diuretikum.

Ohrožení a ochrana: V Červené knize Ukrajiny je uveden mezi chráněnými druhy.

Fumana thymifolia
Fumana thymifolia
Fumana thymifolia

Fotografováno dne 22. 4. 2014 (Malta, útesy u Mistra Bay).