Syn.: Gagea anisanthos K. Koch, Gagea brentae Evers, Gagea emarginata Kar. et Kir., Gagea erubescens (Besser) Schult. et Schult. f., Gagea fistulosa var. dyris Maire, Gagea fistulosa var. fragerifera (Vill.) A.Terracc., Gagea fragifera (Vill.) E. Bayer et G. López, nom. illeg., Gagea intermedia Schltdl. ex Rchb., Gagea lasczinskyi Zolot., Gagea lutea var. brentae (Evers) Heg, Gagea minima subsp. intermedia (Schltdl. ex Rchb.) Nyman, Gagea mirabilis Grossh., Gagea samojedorum Grossh., Gagea turcomanica Popov, Ornithogalum erubescens Besser, Ornithogalum fragiferum Vill., Ornithogalum liotardii Sternb., Ornithogalum minimum var. fragiferum Vill., Ornithoxanthum liotardii (Sternb.) Link, Stellaster liotardii (Sternb.) Kuntze
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité
Gagea liotardii
Rozšíření: Hory střední, jižní Evropy a jihovýchodní Evropy, západní a střední Asie až po severní Indii a západní Čínu.
Ekologie: Roste na pastvinách a travnatých svazích, v lesních lemech, na vlhkých, úživných půdách, v nadmořské výšce od 1200 do 2800 m.
Gagea liotardii
Popis: Bylina se dvěma cibulemi ve společných obalech. Lodyha je přímá, jednoduchá, dutá, s kruhovým průřezem, o průměru asi 2 mm, 5–15 cm vysoká. Přízemní listy většinou dva, každý vyrůstá z jedné cibule, jsou úzce čárkovité, polooblé nebo trojúhelníkovité v průřezu, duté, 3–5 mm široké, delší než květenství. Lodyžní listy jsou dva, široce kopinaté, na vrcholu zašpičatělé, 2,5–4,5 cm dlouhé. Květenství je okoličnaté, se 2–6 květy o průměru 2–3,5 cm, na pavučinatě chlupatých stopkách, květy mají 6 volných rozestálých okvětních lístků. Plodem jsou tobolky.
Poznámka: Správné jméno tohoto druhu je předmětem dlouhodobých diskusí. Ve starší literatuře se pro něj běžně používalo nekorektní jméno Gagea fistulosa, v současnosti se kromě jména Gagea liotardii zvažuje i Gagea fragifera. Po pročtení příslušného Villarsova popisu (Ornithogalum minimum var. fragiferum Vill.) jsme se přiklonili spíše ke jménu Gagea liotardii.
Gagea liotardii
Gagea liotardii
Gagea liotardii
Fotografováno dne 20. 6. 2013 (Švýcarsko, kanton Graubünden, Schweizerischer Nationalpark).