Syn.: Calcitrapa galactites (L.) Lam., Carduus galactites Bory et Chaub., Carduus orgyalis Steud., Carduus orientalis Pers., Carduus pungens Pers. ex DC., Carduus strictus Steud., Centaurea elegans All., Centaurea galactites L., Cirsium galactites Hill, Cirsium microcephalum Sch. Bip., nom. illeg., Cirsium orientale Spreng., Cirsium rheginum Spreng., Cirsium siculum Spreng., Cirsium strictum Moris, Cnicus galactites Loisel., Cnicus orientalis Willd., Cnicus rectus hort. par. ex DC., Crocodilium galactites Dum. Cours. ex Steud., Galactites elegans (All.) Nyman ex Soldano, Galactites galactites (L.) Druce, nom. illeg., Galactites pumilus Porta, Lupsia galactites (L.) Kuntze
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Galactites tomentosus

Galactites tomentosus

Rozšíření: Vyskytuje se ve Středozemí od Portugalska po Řecko (včetně Egejských ostrovů a Kréty) a od Maroka po Tunisko, dále na Madeiře a na Kanárských ostrovech. Na Azorských ostrovech je snad druhem zdomácnělým a ve Velké Británii a v Německu byly pozorovány zavlečené rostliny.
Ekologie: Roste na pastvinách, na úhorech, na otevřených místech s nezapojenou vegetací, někdy i na ruderálních stanovištích.
Popis: Jednoletá, bíle plstnatá bylina vysoká 30–80 cm. Lodyha je přímá, nevětvená. Listy jsou střídavé, na líci víceméně lysé, s bílým mramorováním, na rubu běloplstnaté, na okraji pichlavě ostnité; přízemní listy jsou obkopinaté, pilovité, ale brzy zasychají, lodyžní listy jsou peřenosečné, na bázi se sbíhavým ostnitým lemem, ostny na okraji mohou být až 8 mm dlouhé. Úbory jsou jednotlivé na koncích větví; zákrov je vejcovitý, 10–12 mm dlouhý; zákrovní listeny jsou pavučinatě chlupaté, s dlouhým zelenavým ostnem, který má na bázi tmavou skvrnu; lůžko úboru je chlupaté; květy jsou červenofialové nebo bílé, asi 2,5 cm dlouhé, vonné, vnější nálevkovité, sterilní, vnitřní menší, trubkovité, oboupohlavné. Plody jsou válcovité, lysé, pruhované nažky asi 4 mm dlouhé, s péřitým chmýrem.
Galactites tomentosus
Galactites tomentosus
Fotografoval Jindřich Houska, dne 7. 5. 2006 (Madeira, pěšina mezi Porto da Cruz a Boca do Risco).