GALINSOGA PARVIFLORA Cav. – pěťour maloúborný / žltnica maloúborová

Syn.: Galinsoga quinqueradiata Ruiz et Pav., Wiborgia acmella Roth, Wiborgia parviflora (Cav.) Kunth
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Galinsoga parviflora

Rozšíření: Původní je tento druh v Americe – Střední Amerika, Karibik, Peru, dále od jižní Brazílie a Bolívie po střední Argentinu a Chile, také na ostrovech Juana Fernándeze a na Velikonočním ostrově. V současnosti se druhotně rozšířil do mírného a subtropického pásu téměř celého světa. U nás se vyskytuje skoro na celém území od nížin po hornaté oblasti. Poprvé byl u nás pozorován na konci 19. století.

Ekologie: Ve své domovině roste v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3300 m. U nás roste zejména na místech ovlivněných člověkem – na polích, v zahradách, na úhorech, rumištích nebo železničních náspech. Upřednostňuje světlá a středně vlhká stanoviště a neutrální až mírně kyselé půdy bohaté na živiny. Kvete od června do října.

Popis: Jednoletá, 20–60 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, větvená, oblá, lysá nebo roztroušeně přitiskle chlupatá. Listy vstřícné, řapíkaté až téměř přisedlé, čepel široce vejčitá až vejčitě kopinatá, až 6 cm dlouhá a 4,5 cm široká, jemně zubatá, téměř lysá. Květenstvím je vidlan složený z úborů. Jednotlivé úbory mají 3–6 mm v průměru, většinou 5 jazykovitých květů. Ligula jazykovitých květů je bílá, trojklaná, kratší než ½ průměru žlutého terče, který se skládá z 20–35 trubkovitých květů. Plodem je nažka.

Galinsoga parvifloraGalinsoga parviflora
Galinsoga parviflora

Fotografováno dne 17. 9. 2005 (Česko, Litíč).