GASTONIA CUTISPONGIA Lam.

Syn.: Gastonia heptapleurum Baill., Gastonia spongiosa Pers., nom. illeg., Polyscias cutispongia (Lam.) Baker, Schefflera baillonii R. Vig., nom. illeg.
Česká jména: obhubec (Presl 1846)
Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité
Gastonia cutispongia
Rozšíření: Endemit ostrova Réunion; dnes v přírodě velmi vzácná, ohrožená rostlina, recentně je známo asi 25 malých populací.
Ekologie: Tropické lesy; roste spíše v nižších a sušších polohách na jihu a západě ostrova, převážně v místech, která nejsou ovlivňována monzunovými srážkami.
Gastonia cutispongia
Popis: Menší stromek dorůstající výšky 5–6 m, s velmi silným, nepravidelně ztloustlým kmínkem, který může mít až 60 cm v průměru a oblými větvemi. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, zpravidla s 3–4 jařmy, někdy ale zpeřené vícenásobně; lístky jsou vejčité až eliptické, 10–15 cm dlouhé, kožovité, tmavozelené, na bázi poněkud asymetrické, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, tupé až špičaté. Květenství je lata, složená z okolíků, vyrůstajících na stopkách, které nejsou článkované a dorůstají délky až 7 cm; květy jsou oboupohlavné, 10–12četné; kališní trubka je válcovitá až polokulovitá; koruna je drobná, zelenavá; gyneceum tvoří spodní semeník. Plody jsou kulovité, za zralosti červené peckovičky.
Gastonia cutispongiaGastonia cutispongia
Gastonia cutispongia
Gastonia cutispongia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 19. 9. 2008 (Réunion, Les Colimacons, v kultuře).