GAULTHERIA PUMILA (L. f.) D. J. Middleton – libavka

Syn.: Andromeda empetrifolia Lam., Arbutus empetrifolia Lam., Arbutus pumila G. Forst., Arbutus pumila L. f., Pernettya andina F. Meigen, Pernettya breviflora Phil., Pernettya crassifolia Phil., Pernettya empetrifolia (Lam.) Gaudich., Pernettya gayana (DC.) Decne., Pernettya leucocarpa DC., Pernettya pumila (L. f.) Hook., Pernettya trinervia Gand.
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité

Gaultheria pumila

Rozšíření: Areál zahrnuje jižní Chile na sever po 50. rovnoběžku a jižní Argentinu po 46. rovnoběžku, včetně Ohňové země.

Ekologie: Provází vřesoviště, rašeliniště, písčiny i skalnatá stanoviště, občas roste i jako podrost světlých vlhkých lesů. Vystupuje až do nadmořské výšky 900 m.

Gaultheria pumila

Popis: Drobný poléhavý nebo plazivý keřík vysoký až 25 cm, s kořenujícími větvemi. Listy jsou střídavé, přisedlé, vejčité až eliptické, 2,5–5,5 mm dlouhé a 1,3–3 mm široké, obvykle člunkovitě prohnuté, na líci lesklé, lysé, někdy na rubu přitiskle chlupaté, celokrajné nebo drobně pilovité, tupé nebo špičaté. Pětičetné květy rostou jednotlivě v paždí listů; květní stopky jsou 1-22 mm dlouhé, řídce chlupaté, s 2-4 listeny; kalich má vejčité, 2-3 mm dlouhé, tupé nebo špičaté růžové cípy s bílým okrajem; koruna je baňkovitá, 3–4,5 mm dlouhá, bílá nebo narůžovělá, s tupými, vejčitými, ven vyhnutými cípy; tyčinek je 10; gyneceum tvoří svrchní semeník. Plodem je kulovitá bobule 6–11 mm v průměru, bělavá, s namodralým nebo nafialovělým nádechem. Někteří jedinci tvoří pouze samičí květy.

Záměny: Na Ohňové zemi rostou ještě 2 jiné druhy rodu. Gaultheria mucronata se liší vyšším vzrůstem a nápadně hrotitými, pilovitými listy, Gaultheria antarctica má velmi krátce stopkaté květy, listy s naznačenými zoubky a její plody nejsou bobule, ale tobolky ukryté ve zdužnatělém kalichu.

Gaultheria pumila
Gaultheria pumila

Fotografoval Jindřich Houska, dne 19. 2. 2011 (Argentina, Ohňová země, Cañadón de la Oveja).