Syn.: Geissorhiza secunda Ker Gawl., nom. illeg., Gladiolus junceus Burm. f., Ixia secunda P. J. Bergius
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Geissorhiza aspera
Rozšíření: Jihoafrický druh, vyskytuje se na západě provincie Western Cape na jihovýchod až po městečko Bredasdorp, na severu poněkud přesahuje i do provincie Northern Cape.
Ekologie: Roste převážně ve vlhčích typech renosterveldu, v periodocky zvlhčených trávnících; nejčastěji na žule a jejích zvětralinách, na nichž se vyvíjejí hlubší písčité půdy. Vyžaduje deštivou zimu a výrazné letní sucho. Lokality vystupují až do nadmořské výšky přes 1000 m. Kvete brzy na jaře, bohatému kvetení musí předcházet vyhraněné prostřídání silného přísušku a dostatečně vlhké zimy.
Geissorhiza aspera
Popis: Vytrvalá hlíznatá bylina, dorůstá výšky 10–35 cm, s vejcovitou hlízkou, pokrytou zdřevnatělými překrývajícími se šupinami. Listy jsou mečovité až čárkovité, 2–5 mm široké. Lodyha je přímá, drsně brvitá, zakončená 3–7květým vějířkem; listeny pod květy jsou zelené, bylinné, často na okrajích zasýchající a rezavé; květy jsou šestičetné, sytě modré až fialové, někdy s poněkud tmavším středem, s kratičkou, asi 2 mm dlouhou trubkou a rozestálými, 11–15 mm dlouhými cípy; tyčinky jsou 3, většinou je jedna z nich o málo kratší než ostatní; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty, semeník je spodní. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Patří spíše k hojnějším druhům, v Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) je zařazen do kategorie druhů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Geissorhiza aspera
Geissorhiza aspera
Geissorhiza aspera
Geissorhiza aspera
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23. a 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Langebaan, West Coast National Park; Darling, Waylands Reserve).