GENTIANA SEDIFOLIA Kunth – hořec / horec

Syn.: Ericala sedifolia G. Don, Gentiana casapaltensis (Ball) J. S. Pringle, Gentiana cespitosa Willd. ex Schult., Gentiana chimboracensis Willd. ex Schult., Gentiana gayi Griseb., Gentiana microphylla Griseb., Gentiana podocarpa (Phil.) Griseb., Gentiana prostrata f. imbricata Kusn., Gentiana prostrata var. podocarpa (Phil.) Kusn., Gentiana prostrata subsp. podocarpa (Phil.) Halda, Gentiana ramosissima Phil., nom. illeg., Varasia podocarpa Phil.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité

Gentiana sedifolia

Rozšíření: Areál je poměrně rozsáhlý, táhne se od střední Kostariky až do Bolívie.

Ekologie: Druh je vázaný na vlhká, často zrašelinělá místa ve vegetaci páramo, v Jižní Americe i na další analogické vegetační komplexy. Ve Střední Americe roste v nadmořských výškách 2200–3400 m.

Gentiana sedifolia

Popis: Drobná trsnatá, převážně vytrvalá bylina, lodyhy jsou plazivé nebo vystoupavé, 1–12 cm vysoké. Listy jsou vstřícné, přisedlé, čárkovité nebo úzce eliptické, 4–12 mm dlouhé a 0,7–3 mm široké, celokrajné nebo na okraji s miniaturními zoubky, špičaté nebo zašpičatělé, s nasazenou špičkou. Pětičetné květy jsou jednotlivé na koncích lodyh; kališní trubka je 5–9 mm dlouhá, cípy jsou kopinaté nebo trojúhelníkovité, 1,8–4 mm dlouhé; koruna je nálevkovitá až řepicovitá, 9–20 mm dlouhá, blankytně modrá nebo bělavá, uvnitř trubky nažloutlá, cípy jsou 1,8–5 mm dlouhé, vejčité až trojúhelníkovité, mezi cípy jsou poněkud menší, zpravidla dřípeně pilovité přívěsky; tyčinek je 5; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů, semeník je svrchní, jednopouzdrý. Plodem je obvejčitá tobolka, skrytá ve vytrvalé koruně.

Gentiana sedifolia
Gentiana sedifolia

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 3. 2009 (Kostarika, Cerro de la Muerte).