GENTIANA SEPTEMFIDA Pall. – hořec / horec

Syn.: Ciminalis septemfida Bercht. et J. Presl, Dasystephana freyniana (Bornm. ex Freyn) Soják, Dasystephana lagodechiana (Kusn.) Soják, Dasystephana septemfida (Pall.) Soják, Dasystephana septemfida (Pall.) Zuev, Eyrythalia septemfida Borkh., Gentiana cordifolia K. Koch, Gentiana corifolia C. Koch, Gentiana fimbriiplica K. Koch, Gentiana freyniana Bornm. ex Freyn, Gentiana lagodechiana (Kusn.) Grossh., Pneumonanthe septemfida F. W. Schmidt
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Gentiana septemfida
Rozšíření: Souvislá část areálu se rozkládá v Turecku, severním Íránu, v Zakavkazí a na Kavkaze, izolovaný ostrůvek lokalit leží ještě na Krymu.
Ekologie: Roste na horských loukách a ve světlých lesích, v Turecku a na Kavkaze často v otevřených porostech jedle Abies nordmanniana. Lokality leží v nadmořské výšce od 1800 až do 3200 m. Kvete od srpna do října.
Gentiana septemfida
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 5–30 cm; lodyhy jsou jednoduché, vystoupavé, s 10–16 internodii. Listy jsou vstřícné, dosti variabilní, přisedlé, vejčité až kopinaté, až 4 cm dlouhé a 2,5 cm široké, s 3–5 žilkami, nejvyšší kopinaté až čárkovité, nejvyšší bývají na bázi pochvovitě srostlé. Květenství jsou lichopřesleny tvořené 1–5 přisedlými, 5–6(–7)četnými květy; kalich je 1,2–2,4 cm dlouhý, asi do poloviny dělený na kopinaté, špičaté zuby; koruna je široce trubkovitá, (2,5–)3–4 cm dlouhá, tmavomodrá až modrofialová, cípy jsou trojúhelníkovité, 4–6 mm dlouhé, většinou špičaté, mezi cípy vmezeřené přívěsky jsou většinou třásnité; tyčinky přirůstají uprostřed korunní trubky; semeník je svrchní. Plodem je elipsoidní, krátce stopkatá tobolka.
Poznámka: Druh je velmi proměnlivý a v různých částech areálu mohou převažovat morfotypy určitého typu; to se odráží i v dosti bohaté synonymice. Rostliny jsou dosti často pěstovány v kultuře, povětšinou nevyžadují žádnou speciální péči.
Gentiana septemfida
Gentiana septemfida
Gentiana septemfida
Gentiana septemfida
Gentiana septemfida
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret), a Věra Svobodová, dne 10. 9. 2017 (Gruzie, Kavkaz).