GENTIANA TIBETICA King ex Hook. f. – hořec / horec

Syn.: Gentiana brevidens Regel, Tretorhiza tibetica (King) Soják
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité

Gentiana tibetica

Rozšíření: Endemit východní poloviny Himálaje. Roste v jižním a jihovýchodním Tibetu, Nepálu, v Indii v Sikkimu, a dále v Bhútánu.

Ekologie: Stanovištěm jsou meze podél cest a mezi políčky, také roste na lesních okrajích. Provází nadmořské výšky 2100–4200 m. Kvete od června do září.

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 40–50 cm; lodyha je jednoduchá, přímá, lysá. Listy jsou vstřícné, přízemní jsou řapíkaté, jejich čepel je úzce eliptická až kopinatá, 9–16 cm dlouhá a 4–5,5 cm široká, s 3–5 žilkami, na bázi zúžená, na okraji drsná, na vrcholku špičatá až zašpičatělá; horní listy jsou poněkud větší, přisedlé. Přisedlé 5četné květy tvoří mnohokvěté lichopřesleny na vrcholu lodyhy i v paždí nejvyšších listů; kališní trubka je 6–8 mm dlouhá, blanitá, k vrcholu se poněkud rozšiřuje, na jedné straně je rozeklaná, na vrcholu uťatá a s 5 krátkými zoubky; koruna je trubkovitá, (2,6–)3–3,2 cm dlouhá, bílá, nažloutlá, vně zelenkavě nahnědlá, cípy jsou vejčité, 4–5 mm dlouhé, celokrajné, špičaté, vně hnědavé, mezi cípy vmezeřené přívěsky jsou uťaté, třásnité; tyčinky přirůstají uprostřed korunní trubky; gyneceum nese 2,5–3 mm dlouhou čnělku. Plodem je elipsoidní, 1,8–2,2 cm dlouhá tobolka.

Gentiana tibetica
Gentiana tibetica
Gentiana tibetica
Gentiana tibetica

Fotografoval Ladislav Hoskovec, dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).