GERANIUM SYLVATICUM L. – kakost lesní / pakost lesný

Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité

Geranium sylvaticum

Rozšíření: Eurosibiřský druh, na západě se vyskytuje v pohořích Pyrenejského poloostrova, dále ve Francouzském středohoří, Velké Británii a na Islandu. Izolované lokality jsou také v jihozápadním Grónsku. Na východě roste v povodí řeky Jenisej, na severu po severní Skandinávii a severní část evropského Ruska. Na jihu v pohoří Apeniny, dále v Albánii, ojediněle v severní části Malé Asie. Druhotně pak v Severní Americe. V České republice se vyskytuje ve vyšších polohách její severní poloviny, např. v Krušných horách, Českém středohoří, Doupovských horách, Ještědském pohoří, Jizerských horách, v Krkonoších, Hrubém a Nízkém Jeseníku, v Moravskoslezkých Beskydech apod. Dále se několik arel nachází např. v severozápadní části Šumavy, na Křivoklátsku, jižně od Prahy a v oblasti Javoriny a Lopeníku v Bílých Karpatech.

Ekologie: Kakost lesní se nejčastěji vyskytuje na horských a podhorských vlhkých loukách, v lesních lemech a ve vysokobylinných nivách podél potoků a řek. Roste na čestvě vlhkých a živinami bohatých půdách a na polostinných stanovištích. Kvete v červnu a v červenci.

Geranium sylvaticum

Popis: Vytrvalá bylina s tlustým oddenkem. Lodyhy jsou přímé, 30–60(–80) cm dlouhé, chlupaté. Přízemí listy dlouze řapíkaté, řapík může být až 30 cm dlouhý, přičemž řapíky lodyžních listů se postupně zkracují a nejhořejší listy jsou skoro přisedlé. Čepel listů je 5–7dílná, oboustranně chlupatá. Horní listy jsou 3dílné a na líci pak téměř lysé. Květy ve dvoukvětých vidlanech, na 1–2 cm dlouhých stopkách. Zelené kališní lístky jsou eliptické, na okrajích blanité, 7–8 mm dlouhé, krátce chlupaté, se 3–5 žilkami a se středním žebrem protaženým v cca 2–3 mm dlouhou špici. Korunní lístky jsou obvejčité, na vrcholu zaokrouhlené, 8–16 mm dlouhé a 6–9 mm široké. Nejčastěji jsou fialové, s tmavšími žilkami, vzácněji pak růžové a výjimečně zcela bílé (Geranium sylvaticum f. albiflorum). Plod je zobanitý, puká v 5 jednosemenných plůdků, plodní stopka je v době zralosti plodu vzpřímená.

Ohrožení a ochrana: Kakost lesní je zákonem chráněným druhem v Maďarsku.

Využití: V některých zemích, např. v Německu, se z jeho květů získávalo modré barvivo. V zahradnictví se využívají některé jeho kultivary.

Geranium sylvaticumGeranium sylvaticum
Geranium sylvaticum
Geranium sylvaticum

Fotografováno v červenci 2008 a 2009 (Česko, Jeseníky, okolí Pradědu).