Syn.: Clinostylis speciosa Hochst., Eugone superba (L.) Salisb., Gloriosa rockefelleriana Stehlé et M. Stehlé, Gloriosa rothschildiana O’Brien, Gloriosa speciosa (Hochst.) Engl., Methonica gloriosa Salisb., Methonica superba (L.) Crantz
Česká jména: krasoda červená (Presl 1846)
Čeleď: Colchicaceae DC. – ocúnovité; Liliaceae Juss.
Gloriosa superba
Rozšíření: Druh tropické Afriky a Asie – vyskytuje se v rozsáhlém areálu od nejjižnější Afriky a Madagaskaru přes Tanzánii, Etiopii, Indii a Barmu až po Vietnam, jižní Čínu a indonéský Celebes a Jávu. Celý rod zahrnuje asi pět druhů, které se vyskytují v podobném afroasijském areálu.
Ekologie: Roste v tropických lesích a křovinách, ve východní části areálu v nadmořských výškách od 900 do 1300 m. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s oddenkem dosahujícím asi 1 cm v průměru. Lodyha je popínavá, 2–3 m dlouhá, jednoduchá nebo větvená, lysá. Listy jsou střídavé, ale někdy i vstřícné, přisedlé nebo krátce řapíkaté, úzce kopinaté až úzce vejčité, 7–13 cm dlouhé, lysé, na vrcholu prodloužené do úzkého úponku. Květy jsou nicí, květní stopka je 10–15 cm dlouhá, šest okvětních lístků je úzce kopinatých, nehetnatých, 4,5–5 cm dlouhých a 7–9 mm širokých, světle červených, žlutě naběhlých až žlutooranžových. Plodem je tobolka.
Využití: Rostlina je výrazně dekorativní, s oblibou se pěstuje v zahradách tropických oblastí, také ve sklenících, občas dokonce i jako pokojová trvalka. Oddenky obsahují velmi toxický alkaloid kolchicin, používají se v tradiční medicíně.
Gloriosa superba
Gloriosa superbaGloriosa superba
Gloriosa superba
Gloriosa superba
Fotografováno dne 22. 5. 2014 (rostliny pocházejí z kultury – Botanická zahrada hl. m. Prahy, skleník Fata Morgana).