GNAPHALIUM UNIONIS Sch. Bip. ex Oliv. et Hiern – protěž / plesnivček

Syn.: Gnaphalium tweediae Hilliard
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gnaphalium unionis
Rozšíření: Roste na horách ve východní Africe. Dosavadní nálezy pocházejí z Eritreje, Etiopie, Keni, Tanzánie, Ugandy, Rwandy a Burundi.
Ekologie: Roste v neúplně zapojené vegetaci afroalpínských trávníků, spíše na sušších místech, v nadmořských výškách 1200–3800 m.
Gnaphalium unionis
Popis: Vytrvalá bylina, tvoří výběžky a trsy přímých nebo vystoupavých, 5–30 cm vysokých lodyh, přitiskle stříbřitě nebo šedavě plstnatých. Listy jsou čárkovité až kopisťovité, 1–5 cm dlouhé, 1–7 mm široké, na bázi poloobjímavé, špičaté, tence šedobíle oboustranně plstnaté. Úbory jsou sdruženy do chocholičnatého květenství, jsou 2–3 mm dlouhé; zákrovy tvoří 4 řady, zákrovní listeny jsou kopinaté, 1,5–3 mm dlouhé, hnědavé nebo žlutavé, vnitřní bílé; okrajové květy jsou samičí, s nitkovitou, bílou nebo krémovou korunou 1–1,4 mm dlouhou, vnitřní oboupohlavné, s korunou úzce nálevkovitou, 0,9–1,7 mm dlouhou, žlutou, s červenými cípy. Nažky jsou elipsoidní, 0,4-0,6 mm dlouhé, lysé, chmýr je 1–1,8 mm dlouhý.
Poznámka: V rámci druhu se rozlišuje několik variet podle tvaru listů, početnosti květů v úborech a jejich barvě. Tyto vnitrodruhové taxony rostou často spolu a morfologicky se prolínají, proto asi nemá smysl je od sebe odlišovat.
Gnaphalium unionis
Gnaphalium unionis
Gnaphalium unionis
Gnaphalium unionis
Fotografováno dne 30. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Imet Gogo).