GUAIACUM OFFICINALE L. – gvajak obecný

Syn.: Guaiacum bijugum Stokes, Guaiacum breynii Spreng.
Česká jména: gvajak obecný (Presl 1846)
Čeleď: Zygophyllaceae R. Br. – kacibovité
Guaiacum officinale
Rozšíření: Pochází z Karibiku, z oblasti od jižní Floridy na severu po Venezuelu, Guyanu a Surinam na jihu. Druh je hojně pěstován, především v Indii, Thajsku a Ghaně.
Ekologie: Druh nížinných suchých lesů a houštin, roste často v pobřežních oblastech.
Guaiacum officinale
Popis: Stálezelený velmi pomalu rostoucí strom s hustou korunou, dosahující výšky 9–12 m. Kmen je obvykle pokřivený, o průměru do 60 cm, borka je hluboce svraštělá. Listy jsou zpeřené, 6–13 cm dlouhé, tvořené obvykle 1–3 páry přisedlých eliptických až obvejčitých lístků, délky 2,5–3 cm a šířky 2 cm. Květy o průměru až 2,5 cm rostou na koncích větví na tenkých stopkách, kalich je jemně chlupatý, korunních lístků je obvykle 5, modrofialové barvy, která postupně světlá až na téměř bílou, tyčinek je 10 se zlatožlutými prašníky. Plody vzhledu stlačených žlutých tobolek pukají a odhalují semena obalená červenou kožovitou slupkou.
Záměny: Podobný, stejně využívaný středoamerický druh Guaiacum sanctum má zpeřené listy složené z užších, až kopinatých špičatých lístků.
Využití: Druh byl nazýván Lignum vitae – strom života; jeho dřevo a z něj získaná pryskyřice se kdysi užívaly k léčbě syfilis, vyrážek, revmatismu a dny. Některé ze složek pryskyřice jsou účinné protizánětlivé látky, výtažky se využívají v léčivých přípravcích. Složky pryskyřice jsou také součástí testů na přítomnost krve. Dřevo tohoto druhu je nejtěžší a nejhustší známé dřevo (literatura udává hodnoty od 1,15 do 1,35 kg/dm3), ve vodě se tedy potápí, je pevné, houževnaté, velmi trvanlivé a vzhledem k obsahu pryskyřice má i samomazací vlastnosti. Využívá se k výrobě vysoce namáhaných součástek, jako jsou hřídele, kladky, kolečka a další výrobky, např. bowlingové koule, paličky, šablony. Vysazuje se i jako okrasný strom.
Ohrožení a ochrana: Gvajak obecný byl nadměrně těžen pro cenné dřevo a jako zdroj pryskyřice sloužící k výrobě léčivých přípravků. Je veden od roku 1998 v Červeném seznamu IUCN jako ohrožený druh, je chráněn i mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Guaiacum officinale je národní květinou Jamajky, Guaiacum sanctum je národní květinou Baham.
Guaiacum officinale
Guaiacum officinale
Guaiacum officinale
Guaiacum officinale
Fotografováno dne 13. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Oahu, Honolulu).