Syn.: Gunnera erosa Blume, Gunnera reniformis Ridl., Pseudo-gunnera macrophylla Oerst.
Česká jména: batora (Presl 1846)
Čeleď: Gunneraceae Meisner – batorovité
Gunnera macrophylla
Rozšíření: Areál druhu se rozprostírá po celé Indonésii, Filipínách a Papui-Nové Guineji, zasahuje také na Bismarckovo souostroví a Šalamounovy ostrovy, objevuje se dokonce až na tichomořském souostroví Vanuatu.
Ekologie: Roste na vlhkých a polostinných stanovištích v tropických horských lesích, často se objevuje na březích vodních toků, ale vystupuje i podél cest a v sekundární vegetaci, v nadmořských výškách zhruba od 700 až do 3000 m.
Gunnera macrophylla
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem a početnými, poměrně dlouhými výběžky, z nichž vyrůstají nové rostliny. Lodyha je jen krátká, dosahuje průměru 1–2 cm. Řapík je až 70 cm dlouhý, listová čepel je ledvinovitá až srdčitá, někdy až 3laločná, dosahuje délky i šířky až okolo 70 cm, po okraji je nepravidelně zubatá, po povrchu vrásčitá, s výrazným žilkováním. Květenství je latnaté, krátce stopkaté nebo i přisedlé, často ukryté mezi listy, v době plodu je až 60 cm dlouhé; listeny jsou 0,5–1,5 cm dlouhé; v dolní části květenství jsou klasy s květy samičími, v horní části s květy samčími; samčí květy mají kališní lístky trojúhelníkovité, až 1,2 mm dlouhé, lysé, jejich korunní lístky jsou kopisťovité, vně lysé nebo chlupaté, záhy opadavé, tyčinky jsou 2, nitky jsou asi 2 mm dlouhé, stejně jako prašníky, samičí květy korunní lístky postrádají zcela, blizna je přisedlá, asi 2 mm dlouhá. Plodem je kulovitá peckovice, která je asi 2 mm dlouhá, dužnatá, lysá.
Poznámka: Rod Gunnera v současnosti čítá asi 70 druhů. Většina z nich se vyskytuje v tropických oblastech Nového světa, některé druhy se však objevují i na polokouli východní. Ve východní Africe a na Madagaskaru se můžeme setkat s druhem Gunnera perpensa, jihovýchodní Asie je zase domovem zde představovaného druhu. Pět endemických zástupců tohoto rodu najdeme ale i na Novém Zélandu, jeden endemický druh roste rovněž v horách Tasmánie (Gunnera cordifolia), stejně tak na Havajských ostrovech (Gunnera petaloidea).
Gunnera macrophyllaGunnera macrophylla
Gunnera macrophylla
Gunnera macrophylla
Gunnera macrophylla
Gunnera macrophylla
Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, okolí Gunung Singgalang).